A kormány továbbra sem csökkenti az orosz energiafüggőséget.
Magyarország és Szlovákia vonakodik leválni az orosz nyersolajról annak ellenére, hogy
ez volt az Oroszországot sújtó uniós szankció alóli átmeneti mentesség feltétele.
Magyarország az ukrajnai orosz invázió előtti 61 százalékról 2024-re 86 százalékra növelte az orosz nyersolajnak való kitettségét (!). Az Orbán Viktor barátja, Robert Fico vezette Szlovákia a tavalyi év végére lényegében ugyanezt az arányt produkálta – írta a piacesprofit.hu.
Ursula von der Leyen elvágja Putyin szívcsakráját, Orbán tombol
Az Európai Unió (EU) magasabb fokozatra kapcsolt, hogy visszaszorítsa az Európába irányuló orosz energiaimportot, ezzel csökkentve a magas energiafüggőséget. Ennek részeként komoly döntést hoztak az orosz gázszerződésekkel kapcsolatban. Beszámoltunk arról, hogy bár az elmúlt két évben drasztikusan csökkent az orosz energiaimport, 2024-ben újra megugrott az orosz gáz beáramlása. Az EU ezért most teljes és összehangolt leállást hirdetett meg, hogy véget vessen az orosz zsarolásnak.
2025 végéig minden új orosz gázszerződést megtiltanak,
a meglévő rövid távú (spot) szerződéseket pedig megszüntetik. 2027 végére teljesen eltűnik az orosz gáz az EU piacáról.
Hiába a propaganda, lenne lehetőség a leválásra
Ahogy az orosz gáz esetében, úgy az orosz kőolajról való fokozatos leválás is megvalósítható lenne Magyarország számára is. Magyarországra és Szlovákiába két nyersolajvezetéken keresztül érkezik az olaj: Ukrajna felől a Barátság–, illetve Horvátország felől az Adria-vezetéken.
A nem orosz nyersolajat szállító Adria-vezeték képes lenne kielégíteni a szükségleteket.
Ezt a tényt az is igazolja, hogy 2023-ban a Mol részt vett a JANAF-fal közös műszaki teszten, amely megerősítette ezt, továbbá szakmailag igazolt az is, hogy
a magyarországi finomítók képesek nem orosz nyersolaj feldolgozására.
Bár az EU a 2022-ben elfogadott szankciócsomag részeként Magyarország, Szlovákia és Csehország számára mentességet biztosított az orosz nyersolaj behozatalának tilalma alól, Magyarország és Szlovákia magatartása rendre gyengítette az Oroszországgal szembeni szankciók egységét.
A portál emlékeztetett, hogy a Mol pedig komoly pénzeket zsebelhetett be az ügyből. Bár 2023 elején az orosz nyersolaj átlagosan 77 százalékkal volt olcsóbb az Adria-vezetéken keresztül importált nyersolajnál,
a magyarországi üzemanyagárak mégis meghaladták az uniós átlagot.
A fogyasztóknak tehát semmi haszna nem volt ebből, miközben a Mol jelentős nyereséget könyvelhetett el az olcsó orosz kőolajnak köszönhetően.
Mi a helyzet az orosz gázzal?
Az EU az orosz–ukrán háború kitörése után a korábbi 40 százalékról 2024-re 11 százalékra csökkentette az Oroszországból származó vezetékes földgázimportját.
A Török Áramlaton keresztül érkező orosz gáz fő haszonélvezője Magyarország és Szlovákia. A két ország összesített orosz gázimportja 2024-ben mindössze 5,5 százalékkal csökkent, míg az EU 81 százalékkal mérsékelte az importot az invázió előtti szinthez képest.
Pedig Magyarország is képes volna az orosz gázról való leválásra, amennyiben erre lenne politikai szándék. Importálhatna több gázt Például Németországból, Svájcból, Olaszországból vagy Norvégiból, ahogy a horvátországi Krk terminálon vagy akár Ausztrián keresztül hozhatna be LNG-t – összegezte a portál.
Az orosz nukleáris energia
Magyarországon az atomenergia az energiatermelés 44 százalékát teszi ki. 2022-ben drámaian, 96 százalékkal nőtt a nukleáris üzemanyagimport –
ez a legnagyobb növekedés az uniós országok között (!).
Bár ez az arány 2024-re 22 százalékkal csökkent a 2021-es szinthez képest, Magyarország orosz kitettségét nagyban erősíti a Roszatommal a Paks II. atomerőmű bővítéséről szóló megállapodás is.
Kapcsolódó:
Putyin csúnyán hoppon marad: Az EU elzárja az orosz elnök utolsó pénzcsapját is
Hatalmas lebukás: Kiderült, hogyan játssza ki Putyin a szankciókat