Sokkoló hírek jöttek: A várandós nőket egyre nagyobb veszélybe sodorja a klímaváltozás

A hőség és az extrém időjárás a klímaváltozás azon elemei, amelyek különösen veszélyesek a várandós nők és magzataik életére.

A várandós nők és magzataik számára kritikus kérdést jelent a klímaváltozás

A klímaváltozás egyre növekvő kockázatot jelent a várandós nőkre és magzataikra. Az egész Földön drasztikusan megnőtt a extrém meleg időjárású napok száma a bolygó felmelegedését megelőző időszakhoz képest.

A amerikai Climate Central nevű közhasznú szervezet beszámolója azt teszi érzékletessé, milyen összefüggés lehet a tartós hőség és az egészségkárosodás között. Ehhez az elmúlt öt évben 247 országban mért napi csúcshőmérsékleteket vették alapul.

Mit jelent az extrém hőség?

Azokat a napokat vették alapul, amelyeken a csúcshőmérséklet 95%-kal meghaladta a helyben mért átlaghőmérsékletet.

„Már egyetlen nap, amikor extrém hőség tapasztalható, megnöveli a terhességi komplikációk esélyét”

– mondta a Climate Central tudományos alelnöke, Kristina Dahl.

Többek között a koraszülések veszélye is megnő ilyenkor.

Európában is baj van

Németországban 2020-ban például 22 ilyen extrém magas hőmérsékletű napot jegyeztek fel. A kutatócsoport arra kíváncsi volt, hogy ezeknek kialakulásában milyen mértékű szerepet játszik az emberi tevékenység.

A csoport létrehozott egy elméleti modellt, amelyből kivették a Föld felmelegedését, és azzal hasonlították össze a valóságban megtörtént magas hőmérsékletű napok számát. Arra jutottak, hogy az éghajlatváltozás óta a forró napok száma több mint duplájára nőtt: a modelljükben kiszámolt tízről huszonkettőre.

A vizsgált országok mindegyikében hasonló eredményre jutottak: 90%-ukban az extrém forró napok száma duplája annak, mint amennyi a klímaváltozás nélkül lenne.

(spiegel.de/Nyugati Fény)

Valódi Hírek