A világ összes 80 év alatti bíborosa a sixtusi kápolnába érkezik a pápaválasztás alkalmából.
Beszámoltunk róla, hogy húsvéthétfőn meghalt Ferenc pápa. Az egyházfő halála után kivételesen szigorú protokoll szerint meghatározott események sorozata indul, amely kilenc napig tart, utána indulhat az új pontifex megválasztása.
Hosszú időbe telhet a pápaválasztás
A folyamat legkorábban az egyházfő halálát követő tizedik, és legkésőbb a halálát követő huszadik napon kezdődik, és néhány naptól akár hónapokon át is tarthat. A folyamat neve konklávé (latinul cum clave, azaz kulccsal).
Ferenc pápát már az ötödik szavazási forduló után megválasztották. Vele együtt az utolsó néhány pápa esetében sem volt túl hosszadalmas a folyamat.
Az egyházfő halálát hivatalosan is meg kell állapítani a pápaválasztás megkezdése előtt
Amikor a pápa meghal, szabályozott rituálé szerint hivatalosan is meg kell állapítani a halálát. Ezt a pápai kamarás teszi meg, aki Ferenc regnálásának idején az ír–amerikai Kevin J. Farrell bíboros .
A pápákat sosem boncolják, azonban haláluk után eltávolítják ujjukról a „halászgyűrűt”, amely a pápai hatalom szimbóluma, majd a lakhelyüket lezárják. Ezt vörös szalaggal és viasszal teszik meg. Ezt követően az egyházfő holttestét a saját privát kápolnájában helyezik el.
Itt vörös reverendába öltöztetik és egy cinkkoporsóba helyezik, amelyben egy fakoporsó található. Ekkor a kamarás kiállítja a halotti anyakönyvi kivonatot, és közli a római bíboroshelynökkel – aki a pápa helyettese – az egyházfő halálának tényét.
Nyitott koporsóban kell feküdnie
Ezt követően a katolikus egyház hat napon belül engedélyezi a pápa temetésének lebonyolítását. Az időtartam megköveteli, hogy a pápát bebalzsamozzák, amelyről korábban itt írtunk. Éppen Ferenc változtatta meg a pápák temetésére vonatkozó szabályokat. Azt kérte, hogy őt magát ne állítsák ki emelvényen, hanem egy egyszerű fakoporsóban fekve lehessen őt megtekinteni.
Bár Ferenc testét a Szent Péter-székesegyházban ravatalozzák fel, az elhunyt pápa sallangmentes temetést kért. Ez négy–hat nappal a halálát követően kell, hogy megtörténjen. Ferenc azt kérte, hogy ne a Szent Péter-bazilikában temessék el, hanem egy kisebb, hozzá közelebb álló templomban, a Santa Maria Maggiore–bazilikában.
A pápa halotti miséjének napján indul a kilencnapos gyászperiódus, azaz a Novendiale. Ennek során minden nap miséznek az eltávozott egyházfő lelki üdvéért, és a miséket a Rómába érkező bíborosok celebrálják.
Így zajlik a konklávé

A pápaválasztó konklávé (Forrás: ATP)
Ezt követően indulhat a konklávé. Legkésőbb a pápa halálát követő huszadik napon el kell kezdeni az új pápa megválasztását. A katolikus egyház pontosan rögzíti, hogy ennek során mi a teendő.
Az eljárás hitbéli háttere, hogy Isten nem közvetlenül választja ki az új földi helytartóját, azonban a Szentlélek részt vesz a folyamatban olyan módon, hogy segíti a bíborosokat a kiválasztási folyamatban. Ők meghatározott módon imádkoznak az Úr segítségéért.
XVI. Benedek azonban egyszer azt mondta, hogy „a Szentlélek nem kifejezetten diktálja„, ki legyen a kiválasztott. Ezt arra utal, hogy bizonyos mértékű tere van a emberi felelősségnek és a szabadságnak a döntésben. Ennek megfelelően a Szentlélek nem tudja garantálni, hogy a legmegfelelőbb kiválasztott kerül a pápai trónra. Ez azonban továbbra sem jelenti azt, hogy Isten magára hagyja a katolikus egyházat.
A Szentlélek tevékenysége tehát számos értelmezési lehetőséget vet fel, de a döntést záros határidőn belöl meg kell hozni. Ennek az a menete, hogy a bíborosokat bezárják a sixtusi kápolnába, ahol teljes elszigeteltségben szavaznak, és felváltva imádkoznak. Maga a konklávé szó a lezárt területet jelöli, ahol a bíborosok tartózkodnak.
Papíron szavaznak, kétharmados többségre van szükség a pápaálasztás sikerességéhez
A bíborosoknak titoktartást kell fogadniuk mindennel kapcsolatban, ami a konklávé idején történik. Ennek eredményeként csak arról tudhatunk meg információkat, hogy egy nap hány választási forduló valósulhat meg, illetve mik az eljárás formai követelményei.
Az első nap egyfordulós a választás, a második naptól kezdve azonban lehetséges napi négy forduló is. Ha a folyamat elhúzódik, akkor
a papok elvonulhatnak hosszabb időre is, hogy megnyissák magukat a Szentlélek sugalmazásának,
ez azonban nem kötelező.
Fehér füst jelzi a pápaválasztás sikerét
Minden egyes szavazás után, amikor nem ér el kétharmados többséget senki, a választási papírokat elégetik. Ez – elvileg – fekete füstöt idéz elő. Amikor az egyik jelölt megszerzi a szavazatok kétharmadát,
fehér füsttel jelzik, hogy megvan az új pápa.
Ezt manapság a tűzhöz adott vegyszerekkel sikerül pontosan és szépen kivitelezni.
A szavazás után a konklávé tagjai megkérdezik a kiválasztott bíborost, hogy elfogadja-e a megválasztását.
Amennyiben a bíboros azt mondja, hogy „accepto”, onnantól fogva ő a pápa.
Ekkor máris meg kell adnia az új nevét, amelyen majd ismeri az 1,4 milliárd főt számláló katolikus egyházközösség – sőt, az egész világ.
Első áldás
Ezt követően a kamarás bejelenti, hogy „habemus papam”, „van pápánk„. Rögtön ezt követően az új pápa először megy ki az erkélyre, és elmondja első nyilvános áldását. Az első áldás elnevezése „Urbi et orbi”, azaz „a Városnak és a világnak„.