Trump felhagyhat eddigi szándékával.
Marco Rubio amerikai külügyminiszter pénteken azt nyilatkozta, hogy ha nem lesznek egyértelmű jelei annak, hogy megegyezés születhet,
Donald Trump amerikai elnök napokon belül felhagy az orosz–ukrán békemegállapodás megkötésére tett kísérlettel.
Ha nem jön létre béke az orosz–ukrán háborúban,
„akkor azt hiszem, (Donald Trump) az elnök valószínűleg eljut egy olyan pontra, amikor azt mondja: oké, ennyi volt”
– közölte az amerikai külügyminiszter pénteken Párizsban az MTI összefoglalója szerint.
A következő napok vízválasztóak lesznek
„A következő napokban meg kell határoznunk, hogy (a béke) megvalósítható-e vagy sem, és »ha nem lehetséges, akkor tovább kell lépnünk valami másra«, mert »az Egyesült Államoknak más prioritásai vannak«”
– közölte Rubio a párizsi Le Bourget repülőtéren újságíróknak.
Rubio csütörtökön Emmanuel Macron államfő és Steve Witkoff amerikai elnöki különmegbízott oldalán egész napos megbeszélés-sorozaton vett részt a francia elnöki hivatalban Kijev szövetségeseivel az ukrajnai helyzetről.
„Úgy gondolom, hogy az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország segíthet nekünk, előrébb viheti a dolgokat, és közelebb vihet minket a megoldáshoz. Nagyon hasznosnak és konstruktívnak találtam az ötleteiket”
– fogalmazott Marco Rubio az előző napi párizsi megbeszélésekről.
„Készen állunk segíteni, amikor önök készen állnak a békére, de nem fogjuk hetekig és hónapokig folytatni ezt az erőfeszítést”
– hívta fel a figyelmet, rámutatva: ez a háború, amely 2022 februárjában kezdődött Ukrajna orosz megszállásával, „az európai kontinensen zajlik”.
Oké, ennyi volt?
Trump ki is szállhat a béketárgyalásokból, ha nincsenek rövid időn belül eredmények.
„Ha ez nem lehetséges, ha olyan messze vagyunk, hogy nem fog létrejönni (a béke), akkor azt hiszem, (Donald Trump) elnök valószínűleg eljut egy olyan pontra, amikor azt mondja: oké, ennyi volt”
– mondta Marco Rubio. Hozzátette:
„tehát nagyon gyorsan meg kell határoznunk, és most napokról beszélek, hogy megvalósítható-e (a béke) néhány hónapon belül”.
A külügyminiszter megjegyezte azt is, hogy Donald Trump amerikai elnök „rengeteg időt és energiát szánt” a közvetítésre. Azt mondta, a békemegbeszélések fontosak ugyan, ugyanakkor közölte azt is, hogy
„sok más fontos dolog is van, amelyek legalább ennyi, ha nem több figyelmet igényelnek”.
Donald Trump januári hivatalba lépése óta közeledést kezdeményezett Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz, és gyors „tűzszünet” elérésére törekszik Ukrajnában.
De a tárgyalások egyelőre megrekedtek,
miközben az európaiak hetek óta attól tartanak, hogy az Egyesült Államok és Oroszország között megkezdett tárgyalásokról kiszorulnak.
A francia elnöki hivatal tájékoztatása szerint a mintegy harminc országból álló önkéntesek koalíciója Franciaország és az Egyesült Királyság vezetésével egy jövőbeli békemegállapodás részeként Kijevnek nyújtandó biztonsági garanciák létrehozásán dolgozik. Ideértve egy esetlegesen Ukrajnába telepítendő katonai erőt, amelynek célja a békekötést követően a tűzszünet garantálása és
Oroszország újabb támadásainak megakadályozása.
A koalícióban való részvételhez az európai országok egy része azonban amerikai biztonsági hálót követel, míg Moszkva jelezte, hogy számára vörös vonalat jelent egy többnemzetiségű katonai kontingens jelenléte Ukrajnában.
Az amerikai elnök a kampányban még arról beszélt, egy napon belül véget vet a háborúnak
Az amerikai külügyminiszter csütörtökön Párizsban arról beszélt, hogy az amerikai béketerv biztató fogadtatásban részesült. Akkor Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hivatala konstruktívnak nevezte a tárgyalásokat.
A külügyminiszter új megjegyzései azonban egyre növekvő frusztrációt sejtetnek a Fehér Házban a növekvő geopolitikai kihívások megoldásának hiánya miatt – mutatott rá a portál.
Trump az elnöki kampánya során azt ígérte, 24 órán belül véget vet az ukrajnai háborúnak. Később ezt a határidőt áttolta legkésőbb májusra.
Kapcsolódó:
Megszólalt a békemegállapodásról Trump megbízottja: Ekkorra ígéri a tűzszünetet az USA kormánya