Szörnyű fájdalmaktól szenvednek a műtétre várók, de a kormányt ez nem különösebben érdekli.
Az ellenzéki képviselők keményen felkérdezték a miniszterelnököt a sok embert kilátástalan helyzetbe hozó döntés miatt.
„Megtagadnák a műtétet azoktól, akiknek nem ideális a súlyuk”
– írta Dobrev Klára , a Demokratikus Koalíció EP-képviselője csütörtökön a csípő- és térdprotézisre várókat érintő új protokollról. Más politikusok arról érdeklődtek, hogy ilyen esetben fizetnie kell-e a betegnek a társadalombiztosítást.
Az április elsejétől hatályos csípő- és térdprotézisműtétek új várólista-protokolljai szerint
túlsúlyos embereket nem lehet operálni, amíg le nem fogynak (sic!).
Szakértők szerint nagy probléma, hogy kiszorítanak betegcsoportokat az ellátásból. Diszkriminatívnak tartják a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) intézkedéscsomagjának túlsúlyos emberek ellátásával kapcsolatos részét. Az április elsejétől hatályos eljárásrend szerint ugyanis a 35–40 feletti testtömegindexszel (BMI) élő embereket már
nem lehet megoperálni, amíg le nem fogynak (?).
Az érintett betegeknek ugye tb-t sem kell fizetniük?
Dobrev Klára azt írta:
„Sajnos ez nem egy morbid képzelgés. Ez Orbánék világa, amelyben így akarják csökkenteni a várólistákat.
Megtagadnák a műtétet azoktól, akiknek nem ideális a súlyuk.
Elképzelni sem tudok ennél nagyobb kegyetlenséget. De úgy látszik, Orbánéknak ez is belefér, a kormányzati szintre emelt testszégyenítés. Mintha a túlsúlyos emberek másodrendűek lennének.”
(Dobrev Klára/ Facebook)
Jakab Péter kérdéssel fordult Orbán Viktorhoz
Jakab Péter, a Nép Pártján elnöke is kifakadt az intézkedés hallatán. Írásbeli kérdést nyújtott be a miniszterelnökhöz, amelyben azt kérdezte:
„Az érintett betegeknek ugye tb-t sem kell fizetniük?”
A képviselő azt írta:
„A kormány úgy döntött, hogy április 1-jétől lehúzza a csípő- és térdprotézis-várólistáról azokat, akik a testtömegindexük alapján túlsúlyosak, vagy épp erőteljesebb izomzattal rendelkeznek.
Őket az állami ellátásban nem lehet a jövőben megműteni.
Egészen elképesztőnek tartom a várólista csökkentésének azon embertelen módját, amely egyszerűen lehúzza arról a betegeket teljesen szakmaiatlan, mondvacsinált okokra hivatkozva.
Jelenleg egyetlen köpcöst ismerek az országban, akitől nem tagadnám meg ezt az embertelen bánásmódot, de nála sem a túlsúly miatt, hanem azért, mert szétverte az egészségügyet.
Meg az országot. Mindezek után kérdezem miniszterelnök urat: az érintett betegeknek ugye tb-t sem kell fizetniük? A semmiért pénzt kérni, az lopás. Egyetértünk? Ugye nem akarja meglopni a betegeket? Is.”
(Jakab Péter/ Facebook)
„Ez a fideszes egészségügy legújabb csodafegyvere”
Tóth Bertalan (MSZP) is megfogalmazta álláspontját az „intézkedésről”:
„Túl hosszú a várólista? Legyen olyan szabály, ami alapján sokan fel sem kerülhetnek rá!
Ez a fideszes egészségügyi szabályozás megoldása arra, hogy több mint 23 ezren várnak csípőprotézisre, és több mint 15 ezren térdprotézisre. Utóbbi esetében az átlagos várakozási idő 262 nap.
Na de ez a helyzet hamarosan javulni fog, mert a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) honlapján közzétett új szakmai protokoll szerint április 1-jétől a térd- vagy csípőprotézis-várólistára nem kerülhet fel az, akinek a testtömegindexe 35-40 felett van.”
Az MSZP országgyűlési képviselője arra is felhívta a figyelmet, hogy
„két éve Angliában is arra jutottak, hogy a testtömegindexet nem szabad betenni a várólistára való felhelyezés ellenjavallatai közé. A szakmai irányelv is túl tág határokat szab a műthetőség eldöntésére, de a fő szempont itt érezhetően leginkább a várólistákon lévő betegek számának csökkentése volt.
Akinek a testtömegindexe nem megfelelő, az még várólistára sem kerülhet. Ez a fideszes egészségügy legújabb csodafegyvere. Kíváncsian várom, hogy a következetesség jegyében a gyógyításból kizárt betegeket mikor mentik fel a tb-járulék befizetése alól”
– írta a képviselő.
(Tóth Bertalan/ Facebook)
Kapcsolódó: