Mindennek van határa.
Donald Trump és spórolási megbízottja, Elon Musk több tízezer állami alkalmazottat akart elbocsátani, mondván, hogy a költségvetést terhelik. A dolgozóktól, beleértve a titkosszolgálat munkatársaitól is azt kívánták, hogy részletesen számoljanak be arról, mivel töltik a munkaidejüket.
Nyomás alá helyezték az állami alkalmazottakat
Először azt mondták, amennyiben ezt nem teszik meg, elbocsátják őket, később azonban már úgy nyilatkoztak, hogy önkéntes alapon lehetett beszámolni a munkájuk pontos menetéről.
Egy ilyen nagyszabású terv végrehajtása azonban mégsem annyira egyszerű, ahogyan az amerikai elnök és barátai azt gondolják: egy kaliforniai bíró megálljt parancsolt az elbocsátási ámokfutásnak.
Az üggyel kapcsolatban számos per indult, William Alsup san-franciscoi bíró azonban ki is mondta, hogy
„az USA állami személyzeti hivatalának, az OPM-nek (Office of Personal Management)
nincsen arra felhatalmazása, hogy szövetségi hivatalokat munkatársak elbocsátására utasítson”.
A bíró azt is kiemelte, hogy ebbe beleértendőek azok a dolgozók is, akik egy éves próbaidejüket töltik az állami szférában.
A kormány többek között a Védelmi Minisztériumot is arra akarta utasítani, hogy tömegesen bocsátsanak el újonnan alkalmazott munkatársakat. Őket azért célozták meg elsőként, mert törvényileg kevesebb védelmet élveznek az elbocsátásokkal szemben.
Kemény szavak
Alsup úgy határozott, hogy:
„az OPM-nek az univerzum semmilyen jogi környezetében nincsen arra felhatalmazása, hogy más hivatalok munkatársait alkalmazza és bocsátsa el. Az OPM a saját munkatársait illetően határozhat arról, hogy kit alkalmaz és kit bocsát el.”
Az OPM február közepén számos állami hivatalt arra utasított, hogy bocsátsák el a próbaidejüket töltő alkalmazottaikat; ez mintegy 200 ezer embert érintett volna, akiknek munkaviszonya kevesebb két évnél. Több tízezer embert már el is bocsátottak, a szakszervezetek pedig
pereket indítottak.
(washingtonpost.com nyomán)