Már nem „diktátor”?
Úgy tűnik, érezhette Donald Trump amerikai elnök, hogy elhamarkodottan fogalmazott meg igencsak éles kritikát a szokásos stílusában a háború sújtotta ország elnökéről, Volodimir Zelenszkijről. Ugyanis kijelentését alig egy héttel később enyhíteni kényszerült. Csütörtökön a The Hill bejegyzése szerint sokkal visszafogottabban fogalmazott és hangsúlyozta,
az Egyesült Államok diplomáciai megoldásra törekszik
az Ukrajna és Oroszország közötti háborúban – szúrta ki a portfolio.hu.
Nem is emlékszik, hogy „lediktátorozta” volna Zelenszkijt
A brit miniszterelnök, Keir Starmer társaságában tartott Ovális Irodai találkozón Trump visszakozott a korábbi kijelentéseitől. Így attól is, hogy Zelenszkijt diktátornak nevezte. Amikor egy újságíró megkérdezte tőle, hogy még mindig úgy véli-e, hogy Zelenszkij diktátor, Trump így válaszolt:
„Ezt mondtam? Nem hiszem, hogy ezt mondtam. Következő kérdés.”
View this post on Instagram
Gyorsan változtatott
Megírtuk, hogy Trump alig több mint egy hete még azt mondta Zelenszkijről, hogy szerinte a „mérsékelten sikeres komikus” rábeszélte az Egyesült Államokat, hogy 350 milliárd dollárt költsenek arra, hogy
„belemenjen egy olyan háborúba, amelyet nem lehet megnyerni”.
„Nem hajlandó választásokat tartani, nagyon alacsonyan áll az ukrán közvélemény-kutatásokban, és az egyetlen dolog, amiben jó volt, az az, hogy úgy játszott Bidennel, mint egy hegedűs.
Egy diktátor választások nélkül.
Zelenszkij jobb, ha gyorsan lép, különben nem marad országa”
– fogalmazott akkor az amerikai elnök.
Trump ezúttal inkább az együttműködést hangsúlyozta
Annak ellenére, hogy korábban bírálta az ukrán elnököt, Trump hangsúlyozta, hogy hajlandó együttműködni vele.
„Dolgozni akarunk vele, Zelenszkij elnökkel… és dolgozni is fogunk vele”
– mondta az amerikai elnök. Hozzátette:
„Azt hiszem, a kapcsolatunk eddig is jó volt. Talán egy kicsit feszült lett, mert azt szerettük volna, hogy mi is kapjunk valamennyit abból, amit az európai nemzetek kaptak.”
Trump azt állította, hogy az európai országok inkább hitelek formájában nyújtottak pénzügyi támogatást Ukrajnának, míg az Egyesült Államok segítsége vissza nem térítendő támogatás volt. Ezt azonban mind Starmer, mind Emmanuel Macron francia elnök is vitatta. Macron kifejezetten hangsúlyozta, hogy
Európa támogatásának nagy része közvetlen segélyként érkezett, nem pedig hitelként.
Nagyon kellenek az USA-nak Ukrajna ásványkincsei
A diplomáciai irányváltás akkor következik be, amikor Washington egy olyan tárgyalási folyamatot igyekszik előmozdítani, amely véget vethetne a háborúnak, amely 2022 óta tart. Szakértők szerint Trump retorikai változása a diplomáciai csatornák nyitva tartására tett kísérlet lehet, de közben továbbra is fenntartja kritikus álláspontját az Egyesült Államok korábbi politikájával kapcsolatban.
A portál emlékeztetett, hogy Zelenszkij pénteken a Fehér Házba látogat, az Egyesült Államok és Ukrajna véglegesíti azt a megállapodást, amely hozzáférést biztosít az USA számára Ukrajna kritikus ásványianyag-készletéhez. A megállapodás támogatói szerint ez az együttműködés gazdasági érdekeltséget teremt az Egyesült Államok számára Ukrajna védelmében a jövőbeli orosz fenyegetésekkel szemben. Trump szerint azonban Ukrajna NATO-csatlakozása „nem fog megtörténni”.
(The Hill/ Instagram)
Kapcsolódó:
Zelenszkij váratlanul bejelentette: Lemond az elnökségről, de ehhez van egy elég komoly feltétele