Rendkívüli: Minden EU-tagállam elfogadta az új szankciós csomagot, Orbán Viktorék is megszavazták

Szijjártó Péter hétfőn reggel „tette világossá”, hogy ebben „nem fognak engedni”.

Hivatalos: Megfegyelmezték Szijjártót Brüsszelben, az Orbán-kormány is megszavazta az Oroszország elleni újabb EU-s szankciós csomagot

Az Európai Unió hétfőn

elfogadta a 16. szankciós csomagot,

amely Oroszország gazdaságát és katonai képességeit érintő újabb korlátozásokat tartalmaz – írta a portfolio.hu. A büntetőintézkedések többek között kiterjednek

  • az orosz árnyékflotta működésére,
  • a pénzügyi tranzakciókra,
  • a katonai technológiák kereskedelmére,
  • valamint az orosz propagandát terjesztő médiumokra.

Az Európai Tanács közleménye szerint az elfogadott intézkedések célja, hogy tovább csökkentsék a Kreml mozgásterét Ukrajna elleni háborújának folytatásában. A szankciócsomagot végül

a magyar kormány is megszavazta (!),

bár Orbán Viktor és katonái kezdetben még vétóval fenyegettek. A döntés támogatására azután került sor, hogy az Európai Bizottság és a Tanács világossá tette, Magyarország továbbra is reexportálhat finomított orosz olajtermékeket.

Kapcsolódó: FRISS: Kitörhet a nemzetközi botrány Szijjártó Péter háborús bejelentése után

A szankciók működnek

Kaja Kallas, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője kiemelte, hogy az orosz agresszió három éve tartó pusztításával szemben a szankciók hatékony eszközt jelentenek.

„Ez az újabb szankciós csomag nemcsak az orosz árnyékflottát célozza, hanem azokat is, akik támogatják a nem biztonságos olajszállító hajók működését, a videojáték-kontrollereket, amelyeket drónok irányítására használnak, a szankciók kijátszására szolgáló bankokat, valamint a hazugságokat terjesztő propagandacsatornákat.

Nem kérdés, ki az agresszor, ki az, akinek fizetnie kell, és ki az, akit felelősségre kell vonni ezért a háborúért”

– fogalmazott.

Az EU bekeményít

Azt írták, a legújabb csomagban 83 új személyt és entitást vettek fel a szankciós listára, köztük olyanokat, akik közvetlenül részt vesznek Ukrajna területi integritásának megsértésében. A szankciók új célpontjai közé tartoznak azok is, akik az árnyékflotta működtetésében, vagy az orosz katonai-ipari komplexum finanszírozásában vesznek részt.

A listára további 74 hajó is felkerült, amelyek az olajárplafon kijátszásában vagy katonai felszerelések és lopott ukrán gabona szállításában vesznek részt.

Az EU első alkalommal vezetett be tranzakciós tilalmat olyan külföldi pénzintézetekre, amelyek az orosz jegybank SPFS pénzügyi üzenetküldő rendszerét használják a szankciók kijátszására. Emellett

13 orosz regionális bank pénzügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférését is korlátozták.

Az új szankciós csomag 53 további szervezetet helyezett feketelistára, amelyek közvetlenül támogatják Oroszország haditechnikai fejlesztéseit. Ezek között olyan vállalatok is szerepelnek, amelyek Kínában, Indiában, Kazahsztánban, Szingapúrban, Törökországban és az Egyesült Arab Emírségekben működnek.

Az intézkedések az orosz ipari kapacitások gyengítését is célozzák. Számos további exportkorlátozást vezettek be, például vegyi anyagokra, műanyagokra és gumira, valamint tiltás alá került az orosz alumínium importja is.

Az EU 8 orosz médium sugárzási engedélyét is felfüggesztette, mivel ezek a Kreml propagandáját terjesztik. Mindemellett korlátozásokat vezettek be bizonyos orosz kikötőkre és repülőterekre, amelyeket katonai szállításokra vagy a szankciók megkerülésére használtak.

A szankciók kiterjednek Fehéroroszországra és az Ukrajna megszállt területeire is. A fehérorosz intézkedések az oroszokkal azonos kereskedelmi korlátozásokat tartalmaznak, míg a Krímben és Kelet-Ukrajna orosz ellenőrzés alatt álló területein megtiltják több szolgáltatás – például könyvvizsgálat, jogi tanácsadás, építési és IT-szolgáltatások – nyújtását.

Az EU fenntartja a lehetőséget további szankciók bevezetésére, amennyiben Oroszország nem változtat politikáján – közölték.

Nem járulnak hozzá?

„Nem járulunk hozzá, hogy előre rohanjunk a személyek szankciós rezsimjének meghosszabbításával, nem járulunk hozzá újabb euró tízmilliárdok kifizetéséhez fegyverszállításokra, és amikor a biztonsági garanciákról lesz szó, mi nem úgy tesszük fel a kérdést, hogy Ukrajnának milyen biztonsági garanciákra van szüksége, hanem úgy, hogy milyen biztonsági garanciákra van szükségünk nekünk, magyaroknak?! Zúzós egy nap lesz…”

– fogalmazott még hétfőn reggel Szijjártó Péter.

Kapcsolódó:

FRISS: Kitörhet a nemzetközi botrány Szijjártó Péter háborús bejelentése után

Valódi Hírek