Szijjártó Péter kivételesen örül az új szankciós csomag részletszabályainak.
Melyek az új szankciós csomag részletei?
Az EU újabb szankciókkal sújtja Oroszországot, de Magyarország – a külügyminiszter szerint – kedvezményeket kapott az energiaellátás biztosítása érdekében.
„Üdvözlöm a 16. szankciócsomagunkról szóló megállapodást. Az EU még keményebben lép fel az intézkedések kijátszása ellen, Putyin árnyékflottájának további hajóit veszi célba, és új behozatali és kiviteli tilalmakat vezet be. Elkötelezettek vagyunk a Kremlre gyakorolt nyomás fenntartása mellett”
– írta Ursula von der Leyen, bizottsági elnök az X platformon.
I welcome the agreement on our 16th package of sanctions.
The EU is clamping down even harder on circumvention by targeting more vessels in Putin’s shadow fleet and imposing new import and export bans.
We are committed to keep up the pressure on the Kremlin.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) February 19, 2025
Az EU 16. oroszellenes szankciócsomagja újabb korlátozásokat vezet be az orosz gazdaság különböző szektoraiban, különösen az alumínium- és olajkereskedelem, valamint a bankszektor területén.
Az intézkedések célja, hogy tovább gyengítsék Oroszország gazdaságát és háborús finanszírozását.
Szijjártó Péter meglátta a jót a szankciós csomagban
Bár Magyarország eddig rendre kritizálta az Oroszország elleni szankciókat, a 16. csomagot ezúttal sem akadályozta meg. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerint a csomag valójában kedvező könnyítéseket tartalmaz Magyarország számára.
A Mol által importált és a pozsonyi Slovnaft finomítóban feldolgozott orosz kőolajtermékeket mostantól Magyarországon is fel lehet használni. Ez növeli Magyarország energiabiztonságát.
A szankciók alól kivették a karbantartáshoz szükséges eszközöket, így
a Barátság kőolajvezeték működése biztosított marad.
A hármas metró karbantartásához szükséges javításokat is el lehet végezni, amelyek a korábbi tervek szerint szintén szankciók alá eshettek volna. Szijjártó szerint több európai vezető úgy akarta az újabb szankciós csomagot elfogadni, hogy figyelmen kívül hagyta a realitásokat.
Emellett Magyarország megakadályozta, hogy Kirill pátriárka, az orosz olimpiai bizottság és két orosz futballcsapat felkerüljön a szankciós listára.
Mi a helyzet Brüsszel és az USA általános álláspontjával?
Az EU továbbra is jelentős mennyiségű nyersanyagot importál Oroszországból, főként műtrágyát. 2023-ban 3,9 millió tonna orosz műtrágyát vásárolt az EU, míg 2024 első kilenc hónapjában már 3,7 millió tonnánál tartottak.
Brüsszel egyelőre nem meri betiltani az orosz LNG (cseppfolyósított földgáz) behozatalát, mivel még nem sikerült megállapodni az amerikai LNG-beszerzések növeléséről. Az Európai Bizottság csak három év múlva tervezi megemelni az orosz műtrágyák vámját, addig nem várható szankció ezen a területen.
Az Egyesült Államok jelenlegi álláspontja szerint a szankciókat nem oldják fel, amíg nincs megállapodás az ukrajnai háború befejezéséről.
Marco Rubio amerikai külügyminiszter ugyanakkor azt is jelezte, hogy a tárgyalások előrehaladtával engedményekre lehet szükség minden oldalon, beleértve a szankciók felülvizsgálatát is.
Az EU egyelőre nem jelezte, hogy hajlandó lenne enyhíteni az Oroszország elleni korlátozásokat, mivel azok célja továbbra is a Kreml háborús finanszírozásának ellehetetlenítése.
(economx.com nyomán)
Kapcsolódó:
Csúnya bukta: Magyarországon bizniszelt egy uniós szankciók alatt álló belarusz üzletember