A kormányzati akkubiznisz mindent felülír a Debrecen városában működő akkumulátorgyárak javára.
Az akkumulátorgyáraknak költségvetési pénzből biztosít vizet a Tiszából a Keleti-főcsatornán keresztül a kormány, ugyanis nagy mennyiségű, ivóvíz minőségűre tisztított vizet kapnak a debreceni ipari parkok a csatornából. Eközben a kiszáradó debreceni tavak vízpótlását az uniós támogatástól teszi függővé az Orbán-kormány. A város környezeti állapotán javító Civaqua-program folytatása továbbra is bizonytalan – írta a debreciner.hu.
Az üzemek előbb jutnak vízhez, mint a környezet
A debreceniek számára azért lenne fontos a Civaqua-program, mert azzal lehetne megmenteni a kiszáradóban lévő Nagyerdő és a város mellett található, mára haltetemektől bűzlő, kiszáradt erdőspusztai tavakat, de a program következő lépését épp a befagyasztott EU-s forrásokból akarnák fedezni.
Ezzel egy időben viszont kínai EVE Power akkumulátorgyár engedélyezési dokumentuma alapján úgy tűnik,
az épülő akkugyárak hamarabb juthatnak a Tisza vizéhez,
mint a debreceniek, akiknek évtizedek óta ígérik a tavak vízpótlását.
Kapcsolódó: Tüntetés készül az Orbán-rezsim ellen, miután megkapta az engedélyt a veszélyes kínai gyár Debrecenben
A debreceni városháza és a Debreceni Vízmű Zrt. azt közölte, hogy az Észak-Nyugati Gazdasági Övezetnek (itt található a BMW-gyár és az EVE Power) napi maximum 1900 köbméter, a Déli Gazdasági Övezetnek, ahol a CATL akkumulátorgyár mellett több hasonló beruházás készül,
napi maximum 5500 köbméter hígító vizet biztosítanak a Keleti-főcsatornából.
A portál megjegyezte, hogy ezzel a debreceni akkumulátoripari beruházásoknak több, a Tiszából odavitt vizet szán a magyar kormány, mint amennyit akár a Nagyerdő, akár az erdőspusztai tavak megmentésére.
Állami pénzből hoznak vizet az akkugyáraknak
A portál azt írta, a vizet ivóvízminőségben fogják eljuttatni a cégek számára.
„A kapcsolódó infrastruktúra-fejlesztést, valamint a működést kormányzati forrás, a betelepülők által fizetett közműfejlesztési hozzájárulás, valamint a fogyasztásarányos szolgáltatási díj fedezi”
– írta a finanszírozásról a portálnak a debreceni vezetés.
Hozzátették, hogy a Civaqua-program keretében a Nagyerdő vízpótlására évente 2 millió köbméter, az erdőspusztai tavak feltöltésére pedig évente 1,7 millió köbméter vizet juttatnának el.
A portál kiszámolta, ha egy évre felszorozza az akkugyáraknak otthont adó ipari parkok napi szinten megadott maximális hűtővíz-kapacitását, azt kapja, hogy az északnyugati gazdasági övezetbe évente 693 500 köbméter, a délibe pedig 2 007 500 köbméter, együttesen 2 701 000 köbméter vizet juttathatnak el.
Kapcsolódó:
Mi lesz ebből? Rémisztő hír jött a Debrecen vízigényét felemésztő gigagyárról