Kitört a káosz az USA-ban: Pert indítottak az FBI ügynökei Donald Trump ellen

Több ezer ügynök adatait adták át.

Az FBI átadta a 2021. január 6-i capitoliumi zavargások ügyében dolgozó 5000 alkalmazott adatait Trump igazságügyi minisztériumának. A helyzetet ismerő források szerint az FBI tisztviselői ezzel eleget tettek a követeléseknek, hogy az igazságügyi minisztériumnak közöljék több ezer alkalmazott adatait, akik nyomoztak a január 6-i eseményekkel kapcsolatban.

Az FBI átadta 5000 alkalmazott adatait Trump igazságügyi minisztériumának

A CNN beszámolója szerint a követelés megdöbbenést váltott ki az FBI-alkalmazottak körében, akik attól tartanak, hogy Donald Trump kormánya a felmondásukat tervező alkalmazottak listáját akarja összegyűjteni.

Emil Bove megbízott főügyész-helyettes pénteki feljegyzésében kedd déli határidőt szabott az FBI-tisztviselőknek arra, hogy benyújtsák több ezer ügynök és elemző adatait. Bove korábban elrendelte nyolc magas rangú FBI-tisztviselő elbocsátását, köztük olyanokét is, akik a kibervédelmet, a nemzetbiztonságot és a bűnügyi nyomozásokat is felügyelték.

Az információk szerint

több mint 5000 alkalmazott adatait adták le,

beleértve az alkalmazotti azonosítószámukat, beosztásukat, valamint a január 6-i vizsgálatokban betöltött szerepüket. A neveket egyelőre nem hozták nyilvánosságra. Az FBI állományában több mint 13 ezer ügynök és összesen 38 ezer alkalmazott dolgozik.

Az FBI dolgozói pert indítottak a minisztérium ellen

Arról számoltak be, hogy mindeközben az FBI főhadiszállásán feltűntek az Elon Musk által kiküldött tisztviselők, ugyanis Musk vezeti Trump elnök újonnan létrehozott Kormányzati Hatékonysági Minisztériumát.

Kedden az FBI több alkalmazottja pert indított az igazságügyi minisztérium ellen, azzal vádolva azt, hogy megsértette az alkotmányt és az adatvédelmi törvényeket azáltal, hogy egy felmérés kitöltését követelte az ügynököktől. A felmérést állítólag az FBI személyzetének a „megtisztítására” alkalmazták. Az ügynökök jelezték, hogy azt szeretnék, ha egy szövetségi bíró megakadályozná a Trump-kormányzatot abban, hogy közzétegye vagy nyilvánosságra hozza a felméréseket és az azokban szereplő információkat.

A kereset szerint

„a Donald Trumpot érintő ügyeken dolgozó személyek listájának összeállítása már önmagában is megtorló jellegű, célja az FBI-ügynökök és más alkalmazottak megfélemlítése, valamint elrettentése a jövőbeni visszaélések bejelentésétől Trump és ügynökei részéről.”

A felmérés másolata szerint az FBI-ügynököknek kérdéseket kellett megválaszolniuk az irodán belüli pozíciójukról és a január 6-i nyomozásban betöltött szerepükről, beleértve azt is, hogy végrehajtottak-e letartóztatásokat, részt vettek-e esküdtszéki nyomozásokban vagy tanúskodtak-e bírósági tárgyalásokon.

Az ügynököket nem érheti politikai megtorlás

A csoportos keresetet az FBI több névtelenségét kérő alkalmazottja nyújtotta be.

Az FBI ellenállása miatt részben sikerült lelassítani azoknak az ügynököknek az elbocsátására irányuló erőfeszítéseket, akik részt vettek a Trump ellen zajló nyomozásokban. Ebben olyan tisztviselők is szerepet játszottak, akik az új adminisztráció tagjaival dolgoznak az FBI-központ átalakításán. A megbeszéléseket ismerő források szerint ezt a folyamatot Kash Patel, Trump lehetséges FBI-igazgatója irányítaná.

Az FBI jelenlegi és korábbi ügynökeit képviselő csoportok kapcsolatba léptek kongresszusi republikánusokkal, arra kérve őket, hogy szólítsák fel a Fehér Házat Patel múlt heti szenátusi meghallgatásán tett ígéretének betartására. Patel közölte, hogy

az ügynököket nem érheti politikai megtorlás az általuk végzett munka miatt.

Patel egyúttal jelezte, hogy az ügynökök munkáját egy eljárás keretében fogják felülvizsgálni.

Bove pénteki feljegyzése – amely azután érkezett, hogy már nyolc magas rangú tisztviselőt elbocsátottak – hivatalosan lefektette azt a folyamatot, amelyet Patel a szenátusi meghallgatásán ismertetett.

„A kért információ kézhezvétele után a főügyész-helyettes hivatala felülvizsgálati eljárást indít annak megállapítására, hogy szükség van-e további személyi intézkedésekre”

– közölte Bove.

Aggasztónak tartják a hatóság drasztikus fellépését

Az FBI alkalmazottai – akik Trump választási győzelmével hatalmas változásokra készültek – meglepődtek azon, hogy az ügynökök és elemzők egy részének megbüntetésére irányuló lépések célba vették azokat is, akik nem választhatják meg, milyen ügyeken dolgoznak.

Az igazságügyi minisztérium az elmúlt hónapban több mint egy tucat tisztviselőt bocsátott el, akik a Trump elleni szövetségi bűnügyi nyomozásokban vettek részt. James McHenry megbízott főügyész a tisztviselőknek küldött levelében azt írta, „nem lehet »megbízni« bennük, hogy »hűségesen« végrehajtják Trump politikáját”.

Bár az FBI munkatársainak többsége általában konzervatív, sok ügynök január 6-a után aggodalmát fejezte ki a Capitolium ostromához kapcsolódó ügyek miatt, és nehezményezték, hogy a hatóságok túl szigorúan léptek fel.

Emlékeztettek, hogy Trump hivatalba lépésének első napján általános kegyelmet adott azoknak, akiket letartóztattak és elítéltek az Egyesült Államok Capitoliumának erőszakos ostromában játszott szerepük miatt. A jelenlegi és korábbi ügynökök egyaránt jelezték, hogy meglepőek azok a lépések, amelyek egy szélesebb körű tisztogatásra irányulnak.

Hétfőn egy szövetségi rendvédelmi tisztviselőket képviselő érdekvédelmi szervezet arra kérte a kongresszusi vezetőket, hogy akadályozzák meg a Trump-kormányzatot az FBI veterán tisztviselőinek eltávolításában.

Ügyészek és FBI-ügynökök ügyvédei vasárnap este levelet küldtek az igazságügyi minisztérium vezetőinek, amelyben „a megfelelő eljárási jogok megsértésének” minősítették azon lépéseket, amelyek a Trump elleni nyomozásokon dolgozó alkalmazottak elbocsátásához vezethetnek. A levélben jogi lépéseket helyeztek kilátásba.

„Ha folytatják az elbocsátásokat, illetve a kirúgott alkalmazottak személyazonosságának nyilvánosságra hozatalát,

készen állunk minden rendelkezésre álló jogi eszközt bevetni jogaik védelmében”

– közölték, jelezve, ha az ügynökök neve kiszivárog, az „azonnali veszélyt jelenthet rájuk nézve”.

A bírók döntenek az alkalmazottak névtelenségéről

A washingtoni szövetségi bíróság főbírója több alkalommal is engedélyezte névtelen kormányzati alkalmazottak számára, hogy álnéven folytassák peres eljárásaikat a Trump-adminisztráció ellen.

James Boasberg főbíró szerint az ügyvédek által felhozott érvek megalapozottak, ugyanis a Trump elleni per fenyegetésekkel és zaklatással járhat az érintett alkalmazottak számára.

Egyes FBI-ügynököket korábban már érték online támadások és zaklatások a Trump-nyomozásokban való részvételük miatt. Boasberg különösen aggályosnak nevezte azokat a törekvéseket, amelyek a január 6-i nyomozók kilétének felfedésére irányultak.

A három perrel kapcsolatban a bírók döntik majd el, hogy az érintett alkalmazottak névtelenek maradhatnak-e a jogi eljárás során.

Kapcsolódó:

Orbán haverjának hasogathat a feje: Donald Trump vámjai padlóra küldhetik Szlovákiát

Becsapva érezheti magát Orbán: Trump egy éjszaka alatt kinyírta a forintot

Kitört a kereskedelmi háború Donald Trump ijesztő bejelentései után

Valódi Hírek