Inkább megfizethető lakásokat építenének a területen.
Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója szerint a fővárosnak nem az a baja, hogy más országé lehet Rákosrendező, hanem hogy idegenek dönthetnek a sorsáról. Budapest inkább nemzetközi pályázaton keresztül értékesítené a területet, és egy parkváros-koncepciót valósítanának meg rajta.
Nem kérdezte meg a kormány a fővárost
A főigazgató az InfoRádiónak adott interjút, amelyben elmondta, hogy Budapest vezetése Rákosrendező területén inkább megfizethető lakásokat szeretne. Terveik szerint a környező településekről
a fővárosba ingázóknak adnának alternatívát, nem építenének az átlag magyar embereknek elérhetetlen luxuslakásokat.
„A Rákosrendezőt környező terület egésze az államé, és ennek most csak egy részét értékesítené. Már Tarlós István főpolgármestersége idején is készültek tervek ennek a rozsdaövezetnek a hasznosítására, de az államnak van lehetősége a fejlesztésre, csak ezekről az elképzelésekről meg kellett volna kérdezni a fővárost és az érintett kerületeket is”
– mondta. Hozzátette, konszenzus is lehetett volna az ügyben, de végül a terület hasznosítását külföldi befektetőnek engedték át. Kiss Ambrus kiemelte, a fővárosnak nem az jelenti a problémát, hogy külföldi a befektető. A gond sokkal inkább az, hogy a nemzetközi szerződés alapján
egy külföldi ország dönthet arról, hogy ki építkezhet a területen.
Kiss Ambrus elmondta, ha a főváros él az elővásárlási jogával, akkor a szerződés szerint 2039-ig kell kifizetnie az utolsó vételárrészletet. Az első részletet – mintegy 13 milliárd forintot – tíz napon belül kell kifizetni, erre is megvannak a forrásaik.
Próbálják ellehetetleníteni a fővárost
A tavalyi évre 75 milliárd forintra nőtt a főváros által befizetendő szolidaritási hozzájárulás. Ezt először 2018-ban fizette, és
akkor még csak 5 milliárd forint volt (!).
Kiss Ambrus elmondta, hogy a kötelező önkormányzati feladatokra nem kap elég normatív állami támogatást a főváros, így nettó befizetőjévé válik a költségvetésnek.
„Ezt támadtuk és vitattuk folyamatosan, 2023-tól már a bíróságon is, és nem csak politikai szempontból. Ennek a pernek lett az eredménye az, hogy 2023-as befizetések semmisek, és ez alapján
az államnál jogtalanul van 28 milliárd forint, plusz a kamatai”
– hangsúlyozta, hozzátéve, a 2024-es elvonás miatt is pert indítanak, amelyből 40 milliárd forintos visszatérítésre számítanak.
Mi a helyzet a Rákosrendező kapcsán kialakult helyzettel?
Beszámoltunk róla, hogy a Lázár János vezette Építési és Közlekedési Minisztérium megegyezett az arab befektetővel, amely alig 50 milliárd forintért veheti meg Rákosrendező területét. Az Egyesült Arab Emírségek-beli Eagel Hills Csoport vásárolná meg a rozsdaövezetet, amely a Grand Budapest nevet kaphatja. A területen a vállalkozó
500 méter magas felhőkarcolót is építene, amely magasabb, mint a New York-i Empire State Building.
A bejelentést követően Karácsony Gergely és Vitézy Dávid egyöntetűen állt ki a beruházás ellen. Karácsony egyenesen Magyarország elárulásának tartja az értékes rozsdaövezet arab befektetőnek történő kiárusítását.
A főváros beleállt a Rákosrendező-ügybe
Karácsony Gergely kedden sajtótájékoztató keretében jelentette be, hogy a Fővárosi Önkormányzat élni fog elővásárlási jogával. A szakemberek a vásárlást lehetővé tevő dokumentumban ugyanis találtak egy kiskaput, amely alapján lehetősége nyílt a fővárosnak a terület megvásárlására.
Lázár János alig néhány órával később reagált a főváros vezetésének elővásárlási igényére. Közölte: üdvözli a városvezetés bejelentését, a vásárláshoz „csupán”5000 milliárdot kell kicsengetnie Karácsonyéknak. Mindez ellentmond annak a ténynek, hogy az arab befektetőnek alig 50 milliárdot kellene kifizetnie, amely összeg számukra aprópénz.
A teljes beszélgetést itt hallgathatod meg:
Kapcsolódó:
FRISS: Karácsony Gergely aláírta a Rákosrendező megvásárlását lehetővé tevő iratot