Újabb súlyos részletek derültek ki a férges pilisi csapvízről

Furcsa bejelentést tett a kormányhivatal a pilisi férges ivóvízről.

Minden rendben? Máris megszüntették a Pilis várost érintő ivóvízfogyasztási tilalmat

Budapest Főváros Kormányhivatala mint népegészségügyi hatóság pénteken

megszüntette a Pilis várost érintő ivóvízfogyasztási tilalmat és átmeneti vízellátást

– közölte a kormányhivatal az MTI-vel.

Hengeres férgeket azonosítottak a pilisi ivóvízben

Mint megírtuk, hengeres férgek kerültek a pilisi ivóvízbe. A helyi szolgáltató közlése szerint egy fúrt kútból kerültek a férgek a rendszerbe, ám később már elismerték, hogy két víztározójuk is megfertőződött.

A pilisi ivóvíz-szolgáltató csupán egy utcát érintő problémának tartotta, hogy lárvák, kukacok és egyéb élőlények jelentek meg az ivóvízben. László Attila polgármester ugyanakkor 444-nek nyilatkozva elmondta, hogy saját szemével látta a cérnavékony, 4-5 milliméter hosszú élőlényeket a vízben.

Friss közleményük szerint a kormányhivatal kedden azért rendelte el a korlátozást, mert a település több pontján végzett hatósági vizsgálatok kimutatták, hogy

az ivóvíz nem megfelelő minőségű (emberi fogyasztásra alkalmatlan).

A kormányhivatal ezzel párhuzamosan kötelezte a vízszolgáltatót a rendszer átmosására és fertőtlenítésére, valamint a többi között arra, hogy a lakosságot a korlátozás alatt is megfelelő ivóvízzel lássa el – írták.

Újra fogyasztható az ivóvíz? A kormányhivatal szerint igen

Közölték, a tilalmat azért szüntették meg, mert a kormányhivatal és a szolgáltató többszöri mérései megállapították, hogy

az ivóvíz újra tartósan fogyasztható minőségű (?).

Hozzátették, emellett a kormányhivatal a jövőre nézve kötelezte a szolgáltatót a folyamatos mintavételezésre és a hatóság tájékoztatására.

Monor és Monorierdő települések esetében is több ellenőrzést folytatott a kormányhivatal, amelyek „kedvező eredményt hoztak”, tehát a települések ivóvize fogyasztható minőségű – ismételték el, bár arra nem tértek ki részletesen, hogy mi is történt pontosan, amitől újból „fogyasztható minőségű” lett az ivóvíz.

„A víziközmű-szolgáltató ezeken a településeken is átmosta és fertőtlenítette a hálózatot, a hatóság pedig folyamatosan vízminőség-ellenőrzést végez a jövőben”

– áll a kormányhivatal közleményében.

Súlyos aggályokat fogalmazott meg a polgármester

Nem érthető pontosan, hogy egyik napról a másikra miként is oldódhatott meg a probléma. Mint arról beszámoltunk, a szolgáltató maga is elismerte, hogy a tározókat eleve nem rozsdamentes acélból építették, ahogy azt az előírások is megkövetelik. A DAKÖV szolgáltató először még azt közölte, hogy a férgek egy fúrt kútból kerülhettek a rendszerbe, majd később azonban már elismerték: két víztározójuk is fertőződött.

Az ellentmondásokra a polgármester is felhívta a figyelmet.

„Tájékoztatás az ivóvízhelyzetről Pilisen

Tisztelt Pilisi Lakosok!

A tegnapi napon a Budapesti Fővárosi Kormányhivatal az ivóvíz fogyasztási tilalmat feloldotta településünkön, de tisztában vagyunk vele, hogy

a helyzet számos kérdést hagyott maga után.

Mi is érezzük, hogy a történtek alapos vizsgálatot igényelnek, és szeretnénk megnyugtató válaszokat kapni, illetve adni mindannyiuk számára.

Az önkormányzat a hivatalos vizsgálatokkal párhuzamosan saját ellenőrzéseket és vizsgálatokat is elindított. Az eredményekről természetesen tájékoztatni fogjuk Önöket.

A probléma biztos, hogy nem egyik napról a másikra fog megoldódni,

de kérem a lakosságot, hogy bízzanak bennünk, bízzanak a szakemberekben.

Mindannyiunk érdeke, hogy tiszta vizet öntsünk a pohárba.

László Attila
polgármester”

írta szombati Facebook-bejegyzésében László Attila.

„Hab a tortán”, hogy Pilis után már Monoron is kimutatták a csapvízben a férgeket.

(László Attila/Facebook)

Kapcsolódó:

Jobb lesz odafigyelni: Egyre több helyen jelennek meg férgek a csapvízben

Sokkoló: Kiderült, hogyan kerültek férgek a pilisi ivóvízbe (+fotó)

Valódi Hírek