Pénteken tárgyalnak az uniós nagykövetek az oroszok elleni szankciók fenntartásáról. Trump már jelezte, ha Putyin nem hajlandó a békéről tárgyalni, az USA kemény szankciókat vezet be Oroszország ellen.
Több EU-s vezető is attól tart, hogy Orbán Viktor megvétózhatja pénteken az Oroszország elleni szankciók fenntartását. Miután a büntetőintézkedések fél évre szólnak, és január 31-én lejárnak, ezért előbb az uniós nagyköveteknek, majd hétfőn a külügyminisztereknek szavazni kell a meghosszabbításáról. Amennyiben a magyar kormány keresztbe tenne a közösségnek,
rendkívüli EU-s csúcstalálkozó is jöhet
– értesült róla az euobserver.com.
Szerdán megírtuk, hogy az Egyesült Államok hivatalba lépett elnöke, Donald Trump határozott üzenetet címzett Vlagyimir Putyin orosz elnöknek az orosz–ukrán háborúvonatkozásában. Az amerikai elnök figyelmeztette Putyint, hogy az USA újabb kereskedelmi korlátozásokat is kész bevezetni Oroszország ellen,
ha nem születik megállapodás a háború lezárásáról.
Donald Trump mielőbb véget vetne Vlagyimir Putyin nevetséges háborújának
Trump ezentúl megfogalmazta véleményét az orosz gazdasággal kapcsolatban, valamint kitért a háborút kiváltó okokra is. Donald Trump közölte, a háborút le lehet zárni „könnyű és nehéz módon is”, azonban jelezte, ő mégis a könnyebb utat javasolná az orosz diktátornak.
„Sosem szabad elfelejteniük, hogy Oroszország segített nekünk megnyerni a második világháborút, amely 60 millió ember életét követelte. Nagy szívességet fogok tenni Putyinnak és Oroszországnak, amelynek meredeken zuhan a gazdasága. Állapodjunk meg most, és vessünk véget ennek a nevetséges háborúnak”
– írta Donald Trump, hozzátéve: ha nem tudnak hamarosan megegyezni, akkor nem lesz más választása, mint magas adókat, vámokat és szankciókat kivetni mindenre, amit Oroszország elad az Egyesült Államoknak és számos más országnak.
Trumpék a Biden-kormány szankciós politikáját nem tartják kellően átfogónak
Scott Bessent, Trump pénzügyminiszter-jelöltje egy kongresszusi meghallgatáson kijelentette:
„Teljes mértékben támogatom a szankciók szigorítását, különösen az orosz olajipari vállalatokkal szemben,
egészen addig, amíg ez arra nem kényszeríti Oroszországot, hogy tárgyalóasztalhoz üljön.”
Bessent éles kritikákkal illette a Biden kormányának szankciós politikáját, amelyet szerinte „nem volt eléggé átfogó”. Mint mondta, Trump kormányának célja, hogy olyan szintű gazdasági nyomást gyakoroljon Oroszországra, amely kikényszerítheti a tárgyalások megkezdését és végső soron a konfliktus lezárását Ukrajnában.