Váratlan fordulat: Időközi választást tartanak Orosházán március 23-án

Mutatjuk a részleteket!

Időközi képviselő-választás lesz Orosházán március 23-án

Március 23-án

időközi képviselő-választás lesz a Békés megyei Orosházán a helyi választási bizottság határozata értelmében

– tájékoztatta Tatár Zoltán jegyző szerdán az MTI-t.

Közlése szerint január 31-ig küldik ki az értesítőket a választópolgároknak, a kampány februárban indul, jelölteket bejelenteni legkésőbb február 17-ig lehet.

A polgármester lemondott egyéni mandátumáról

A választás kiírására azért volt szükség, mert Raffai János (Válaszd Orosházát!–DK–Momentum–MSZP–Párbeszéd-Zöldek) polgármester december 17-én lemondott egyéni választókerületi mandátumáról. Az MTI-nek elmondta: abban bízik, hogy plusz egy támogató képviselővel „legalább eseti jelleggel” sikerül többséget szereznie a testületben.

A június 9-i önkormányzati választás eredményeként az orosházi képviselő-testületbe 6 Fidesz-KDNP-s, 5 Válaszd Orosházát!–DK–Momentum–MSZP–Párbeszéd-Zöldek, 2 Közösen Orosháza Városáért és egy a Mi Hazánk színeiben politizáló képviselő jutott be.

Orosházán a mai napig nem választottak alpolgármestert, nem jöttek létre a bizottságok és nem fogadták el a szervezeti és működési szabályzatot; sőt, a rendkívüli üléseken a napirendről is levették ezeket a témákat.

Tatár Zoltán elmondta: a Békés Vármegyei Kormányhivatal törvényességi eljárást indított emiatt ellenük, az erről szóló levelet a karácsony előtti napokban kapták meg, ebben a kormányhivatal január 31-ig adott határidőt a képviselő-testületnek a mulasztásos törvénysértés rendezésére.

Rendkívüli ülést hívtak össze

Keddre újabb rendkívüli testületi ülést hívtak össze, azonban a helyzet ezúttal sem rendeződött; a többség ugyanakkor megszavazta, hogy fegyelmi eljárást indítsanak a polgármester ellen, illetve a polgármester indítson a jegyző ellen törvényességi eljárást.

Utóbbival kapcsolatban Tatár Zoltán elmondta, a képviselő-testületnek nincs hatásköre, hogy erre utasítsa a városvezetőt, aki jelezte is: nem indítja meg az eljárást a jegyzővel szemben.

A fegyelmi eljárásról szólva közölte: a háromtagú testületnek 30 napon belül kell elvégeznie a vizsgálatot, büntetésként megrovást, azaz írásos figyelmeztetést vagy a polgármester illetményének legfeljebb egy évre szóló, 20 százalékos csökkentését javasolhatja, amiről a képviselő-testületnek kell határoznia. A döntéssel szemben a polgármester bírósághoz fordulhat – jegyezte meg.

A keddi ülésen történteket Raffai János „alvilági módszerek”-nek nevezte, és április 1-jére utalt hozzászólásában. Tatár Zoltán elmondta, a jogszabály értelmében az alakuló ülés utáni hat hónapon belül nem dönthet a képviselő-testület a saját feloszlatásáról, ez a határidő április 1-je után lejár.

(MTI nyomán)

Valódi Hírek