A haragtartás a kiváló intelligenciával megáldott élőlények képessége, így a varjaké is.
A kicsinyesség és a sértődékenység felettébb hasznos tulajdonságok. Ezek lehetővé teszik a túlélést a világban, amely jutalmazza, ha egy élőlény észben tartja, hogy kik az ellenségei. Ennek célja, hogy a megfelelő pillanatban kipattinthassa a gondosan az ingujjban elhelyezett ütőkártyáját, és végzetes csapást mérjen arra, aki keresztezni merészelte. Mint kiderült: erre a varjak is képesek.
A haragtartás a siker fokmérője, ez a varjak esetében is érvényesül
Azt eddig is tudtuk a varjakról, hogy komplex érzelmi és intellektuális életet élnek. Ez leginkább akkor tapasztalható, amikor a szemtelen madarak provokálják a kutyákat és macskákat, megfélemlítve az előbbieket, illetve az őrületbe kergetve az utóbbiakat.
Eszközt használnak, tudnak számolni,
kommunikációjukban például megtalálhatók a regionális dialektusok is,
amelyek mentén a legújabb kutatásokból kiindulva minden bizonnyal ítélkeznek is egymás felett, ahogyan az tájszólások esetében általában szokás.
Van, ami azonban lényegesen érdekesebb kérdés, mint, az, hogy mennyi lehet egy varjú IQ-ja: az, hogy mennyire képes a haragtartásra. És ebben, úgy tűnik, a legtöbb ember képességeit messze meghaladják a varjakéi.
Elfogták, majd álarcban provokálták a szárnyasokat
2006-ban a Washingtoni Egyetem kutatói elkezdték vizsgálni ezt a kevésbé kézenfekvő, ám annál kiválóbb témát. A kísérlet úgy nézett ki, hogy John Marzluff, a kutatás vezetője egy ijesztő maszkot helyezett fel az arcára, és csapdába ejtett hét varjat. Miután repülni engedte a méltatlan módon meggyűrűzött kísérleti alanyokat, időnként feltette a maszkot, és azzal provokálta a megalázott rajt, miközben némi élelmet is szolgáltatott nekik.
A kísérletnek nem volt halálos áldozata
A gyanakvó szárnyasok azonban bár beleestek a falánkság bocsánatos bűnébe, nem feledkeztek meg róla, hogy a maszkos ember csapdába csalta és fogva tartotta őket. A hét kísérleti alany, ahogyan az a varjakhoz méltó teljes erőből és felháborodással támadták a csupán az intellektusával védekezni tudó kutatót. A meccs eredménye így 1:1 lett, de szerencsére Marzluff túlélte a saját kísérletét.
Tíz évig nem bocsátottak meg
Az igazán meglepő azonban nem az, hogy a bebörtönzött varjak nem bocsátották meg a foglyul ejtésüket, hanem az, hogy a varjak baráti körében is elterjedt, hogy ki az ellenség:
53 varjúból 2013-ra 47 tanúsított ellenséges viselkedést a tudóssal szemben,
holott a többséget nem érte atrocitás.
Azaz a varjak valamilyen módon átadták egymásnak, hogy kit kell büntetni a méltatlan történésekért. A madarak innentől fogva kollektíve utálták az erre egyébként bőségesen rászolgáló maszkos kutatót.
Ahhoz, hogy megbocsássanak a támadónak és elengedjék a kicsinyes haragot, tíz évre volt szüksége a rajnak. Ekkor már nem támadtak rá a maszkot viselő tudósra és ugyanúgy viselkedtek vele, mint a kontrollcsoport tagjaival, akik egyébként Dick Cheney-maszkot viseltek.
Cheney az Egyesült Államok alelnöke volt a Bush-kormány alatt. A madarak pártpreferenciáit nem vizsgálták a kutatás során, bár az intelligenciájuk fényében akár az is lehet nekik.
(earth.com nyomán)