Gyászol a világ: Megrendülten búcsúznak a világ vezetői Jimmy Carter volt amerikai elnöktől

Sorra búcsúznak a világ vezető politikusai a vasárnap 100 éves korában elhunyt Jimmy Carter volt amerikai elnöktől.

Joe Biden bejelentette: állami temetést szerveznek a vasárnap elhunyt Jimmy Carter tiszteletére

Joe Biden amerikai elnök rendkívüli vezetőnek, államférfinak és humanitárius személyiségnek, kedves barátjának nevezte Cartert. Közölte: állami temetést szerveznek a tiszteletére Washingtonban.

„Könyörületességével és morális tisztaságával azon dolgozott, hogy megszüntesse a betegségeket, ösztönözze a békét,

előmozdítsa a polgári és emberi jogok ügyét,

valamint a szabad és becsületes választásokat, otthont adjon a hajléktalanoknak”

– olvasható a januárban leköszönő elnök és felesége közleményében.

„Azért élt, hogy másokat szolgáljon”

Donald Trump megválasztott amerikai elnök úgy fogalmazott, „a kihívások, amelyekkel Jimmy elnökként szembesült, sorsfordító időszakot jelentettek országunk számára, és mindent megtett, ami tőle telt, hogy javítsa minden amerikai életét. Ezért mindannyian hálával tartozunk neki”.

Bill Clinton volt elnök a BBC beszámolója szerint kijelentette:

Jimmy Carter „azért élt, hogy másokat szolgáljon”.

Justin Trudeau kanadai miniszterelnök a volt amerikai elnök fáradhatatlan odaadását emelte ki, és reményét fejezte ki, hogy Jimmy Carter munkája mintaként szolgál majd a jövőben is.

Emmanuel Macron francia elnök felidézte: Jimmy Carter elkötelezett védelmezője volt a legkiszolgáltatottabb társadalmi csoportoknak, és fáradhatatlanul küzdött a nemzetközi békéért.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök közölte: Carter mindig támogatásáról biztosította és segítette azokat, akik a szabadságért küzdenek, és védelmezte az emberi jogokat.

„Öröksége arra is figyelmeztet, hogy a világnak egységesnek kell maradnia azokkal szemben, akik a szabadságjogokat fenyegetik”

– jelezte.

António Guterres ENSZ-főtitkár a volt elnök érdemei közül kiemelte a közel-keleti békét előmozdító Camp David-i egyezményt, a nemzetközi nukleáris leszerelést szolgálni kívánó SALT II-egyezményt, valamint a Panama-csatornáról szóló szerződéseket.

Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnök szintén kifejezte részvétét. Közölte, Carternek az Izrael és Egyiptom közötti békéhez vezető erőfeszítései örökre bevésődtek a történelemkönyvek lapjaiba.

III. Károly brit uralkodó a királyi család közösségi oldalán azt írta, Carter „elhivatottsága és alázatossága sokak számára inspirációt jelentett, és nagy szeretettel emlékszem 1977-es látogatására az Egyesült Királyságban”.

Keir Starmer brit miniszterelnök közölte: Cartert „erős hite és értékei motiválták”, és hogy „újradefiniálta az elnöki posztot a társadalmi igazságosság és az emberi jogok iránti figyelemre méltó elkötelezettségével otthon és külföldön”.

Olaf Scholz német kancellár azt írta, hogy

„az Egyesült Államok a demokrácia elkötelezett harcosát veszítette el”.

„A világ egy nagyszerű közvetítőt veszített el, aki a közel-keleti békéért és az emberi jogokért kampányolt”

– írta bejegyzésében.

(bbc.com / index.hu nyomán)

Kapcsolódó:

Meghalt Jimmy Carter, az Egyesült Államok volt elnöke

Valódi Hírek