Donald Trump a Panama-csatorna kisajátítása és Kanada az Egyesült Államokhoz való csatolása után, ezúttal Grönland megszerzését lengette be.
Donald Trump azt tervezi, hogy egyszerűen
megvásárolja Grönlandot Dániától
és az Egyesült Államok részévé teszi – írta meg szerdán a Spiegel.
A napokban a leendő elnök még arról beszélt, hogy „Panama lehúzza az Egyesült Államokat” azzal, hogy túl magas díjakat számít fel a Panama-csatorna használatáért, ezért aztán visszavenné azt a panamaiaktól. Arról is beszámoltunk, hogy a leendő elnök Kanada bekebelezéséről is egyre többet fantáziál.
Trump nem rest felkutatni azokat a területeket, amelyeket ellenőrzése alá vonna
Trump egész egyszerűen nemzetbiztonsági- és a világ biztonságának fenntartásának okaira hivatkozott, amikor is az első ciklusa óta emlegetett tervét ismét felhozta és
közölte, hogy Gröndland kontrollálása „abszolút szükségszerű.”
Grönland, bár saját kormánnyal rendelkezik, dán fennhatóság alatt áll: a Dán király az uralkodójuk. A gyéren lakott ország, bár hatalmas potenciált rejt, nagyon sok társadalmi- és anyagi problémával küzd, amelyeknek megoldását részben gyakran a dán kormány finanszírozza.
Grönland nem eladó
A hatalmas szigetet Dánia nyilván nem fogja sem eladni, sem semmilyen más módon átengedni az Egyesült Államoknak, így
a dánok máris katonai erődemonstrációba kezdtek,
amelynek első lépése az volt, hogy az ország védelmi minisztere, Troels Lund Poulsen bejelentette: milliárdos befektetéssel erősítik meg a jelenlétüket Grönlandon. A pontos összeget még nem nevezte meg, de abból indulhatunk ki, hogy minimum 1,34 millárd euróról (nagyjából 555 milliárd forint) van szó.
Ugyanakkor Troels azt is mondta, hogy
„Dánia egyedül nem képes felügyelni Grönland hatalmas területét”,
ezért számítanak az Egyesült Államok segítségére, az csak véletlen egybeesés, hogy a dán katonai jelenlétet most kívánják megerősíteni.
A grönlandi vezetés viszont nagyobb aggodalommal szemléli a történéseket: a kormányfő, Múte Egede azt mondta, hogy
„Grönland nem eladó.”
Hozzátette azonban azt is, hogy „továbbra is nyitottnak kell lenniük az együttműködésre” az Egyesült Államokkal.