Alázattal és fejenként egymillió dollárral védik a magukét.
A Szilícium-völgy valaha az Egyesült Államok liberális bástyjájának számított, most azonban az egykori lázadó tech-vezérek sorra menetelnek Donald Trump Mar-a-Lago-i golfrezidenciájába, hogy tiszteletüket tegyék a leendő elnöknél.
A Spiegel úgy írja le a jelenséget, hogy „maffiarituálé”-hoz hasonló, ezzel idézve Circle Squared befektetési társaság elnökének, Jeff Sicanak a nyilatkozatát, aki szerint az egész olyan, mint a Keresztapa zárójelenete. Abban Michael Corleone először kap csókot a gyűrűjére a nekik dolgozóktól, de még az ellenségeitől is.
„Ő a főnök – teszi hozzá” – és ugyanígy látja Donald Trumpot is.
Amióta a republikánus Trump megnyerte a választásokat, mindenki úgy járul a golfklubjába, mintha audienciára menne. A múlt héten a New-York-i tőzsde nyitóharangját kongatta, a Time az „év emberévé” választotta és a vállalatigazgatók versenye a kegyeiért azonnal el is indult.
Keresik a kegyeit
A sok amerikai vállalatvezető között azonban különösen szemet szúró a tech-milliárdosok jelenléte. A szelek jelenleg jobbról fújnak, és az egykor liberálisnak számító vállalatigazgatók azonnal irányba is állították a zászlóikat.
Elsőként Mark Zuckerberg érkezett meg, a Meta tulajdonosa, aki a hálaadást megelőző napon rezidenciáján vacsorázgatott a leendő elnökkel. Amikor megszólalt a himnusz, Zuckerberg felállt és kezét a szívére téve hallgatta azoknak a foglyoknak a kórusát hangfelvételről, akiket Trump választási vesztesége után a Capitol ostroma alatt tartóztattak le.
Millió dollárért vásárolt barátságok
Ez Zuckerbergnek akár kínos is lehetett volna, mert a Capitol-ostrom után a Trump Facebook-oldalát zárolták is, amire akkor Trump még a „nép ellensége”-ként és „Zuckerbucks”-ként hivatkozott a Facebook-igazgatóra. Ennek ellenére utóbbi most egymillió dollárral támogatja az elnöki beiktatási ceremóniát.
Ezen a héten pedig az Amazon alapítója, Jeff Bezos fog érkezni a hírhedt golfklubba, természetesen azután, hogy már ő is elkötelezte magát a szokásosnak tűnő egymillió dolláros támogatás mellett.
Bezosnak is sok mindent kell jóvá tennie: Trump első hivatali ideje alatt nem voltak túl jó viszonyban, Bezos ugyanis versenybe szállt Elon Muskkal, akivel állami szerződéseiért versenyez űrkutató vállalatával. Musk azonban olyan jó barátja Trumpnak, hogy a „first lady”-re hajazva „first buddy”-nak nevezik. (első haver)
Bezos tehát hajlandóságot mutat az alkalmazkodásra. Először is megtiltotta lapjának, a Washington Postnak, hogy Kamala Harris mellett érveljenek. Ezután összebarátkozott Trump lányával, Ivankaval és annak férjével, Jared Kushnerrel is.
Segítenek rendbe tenni az országot, ha akadálymentesen fejleszthetik az AI-t
Nemrég pedig azért dicsérte Trumpot, amiért „nyugodtabb” lett:
„Úgy tűnik, sok energiája van a szabályozások lebontására. És ha tudok neki segíteni, akkor segítek neki”
– mondta egy nyilvános megjelenésen.
Hogy pontosan milyen indítékok állnak a vállalkozók pálfordulásai mögött, annak értelmezésre nyitva áll. Talán a félelem az elnök bosszújától, talán szabad utat remélnek a mesterséges intelligencia fejlesztésében.
„Az amerikai innováció aranykorát éljük”
– mondta Sundar Pichai, a Google anyavállalatának, az Alphabetnek a vezetője a Trumpnak küldött gratulációjában. Ő és a Google társalapítója, Sergey Brin már szintén elzarándokoltak az új „főnök”-höz.