Ismét munkahelyek szűntek meg, a mályi téglagyár sem úszta meg a válságot.
A Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei Mályiban 1952 óta működött az agyagbánya és téglagyár. A 40 milliós gyártási kapacitású üzemet árverésen próbálják értékesíteni. A gyárat birtokló cég felszámolója közel 2 milliárd forintos kikiáltáson hirdette meg a több mint 33 ezer négyzetméteres területen fekvő üzemet és a hozzá kapcsolódó agyagbányát – szúrta ki a G7.
Kapcsolódó: Beütött a gazdasági krízis: Bekövetkezett a legrosszabb, brutális bezárási hullám söpör végig Magyarországon
Az energiaárak taccsra vágták a régóta működő céget
A cég árbevétele a termelési csúcson hiába lépte át az évi egymilliárd forintot is, a vállalat mégis folyamatosan veszteséget termelt. A portál információi szerint a végső döfést vállalkozásnak az energiaárak brutális megemelkedése vitte be.
A cég honlapja szerint a mályi téglagyár 1953-ban kezdett termelni. Azt írták, hogy az ezt követő hét évtizedben közel százezer családi házat építettek az üzemben gyártott téglákból. A termékhez szükséges agyagot a gyár mellett lévő 220 méter magas Öreg-hegyből bányászták. Az üzem 2000-ben került a Mályi Tégla Kft. tulajdonába. Az elszabaduló energiaárak miatt 2022 közepén állították le a termelést. Ezt követően próbáltak tárgyalni az újraindításhoz szükséges forrásokról, de nem jártak sikerrel.
Felszámolás indult a mályi téglagyár ellen
A portál összefoglalta, hogy 2023 tavaszán a tulajdonos még egyszer megpróbálta eladni az üzemet. Ekkor a teljes tulajdont
2,5 milliárd forintért hirdették meg.
Mivel nem sikerült az értékesítés, a cég ellen 2023 novemberében felszámolási eljárás indult. 2023 végén minden munkavállalóját el kellett küldje a cég. Így közel 50 embernek szűnt meg a munkahelye.
A portál emlékeztetett, hogy a szektorban működő gyáraknál már az árak emelkedése előtt is a teljes anyagköltség
50-60 százalékát tette ki az energiaköltség.
Ez olyan mértékben emelkedett meg, amit már nem lehetett kigazdálkodni, így több üzem is leállította vagy visszafogta termelését. Számításaik szerint a jelenlegi energiaárakkal már valószínűleg lehetne gazdaságosan üzemeltetni a mályi táglagyárat is.