Assad elűzői hajtóvadászatot indítanak azok ellen, akik kínzásokban vettek részt uralma alatt

Semmi jóra nem számíthatnak.

Damaszkuszból jelentette a Reuters, hogy azoknak a fegyvereseknek a vezetője, amelyek megdöntötték Bassar al Assad uralmát azt mondta szíriai állami televízió Telegram-csatornáján, hogy

„»le lesznek vadászva«”, akik kínzásokat eszközöltek és „»a kegyelem szóba sem jöhet«”.

Abu Mohamed al Golani úgy fogalmazott, hogy

„üldözni fogjuk őket Szíriában, és megkérjük a többi országot, hogy adják ki azokat, akik elmenekültek, hogy igazságot tudjunk szolgáltatni”.

Az, hogy ez mit jelenthet, csupán elenyésző mértékben kérdéses tekintve azt, hogy milyen vallási-ideológiai háttérrel rendelkezik a csoport, amelynek al Golani a vezetője: a milícia 2016-ig az al-Kaida része volt, azonban azzal szereztek híveket ezután, hogy a kisebbségi vallások védelmét tették meg egyik programpontjuknak.

A világ lélegzetvisszafojtva várja, hogy az új miniszterelnök, Hayat Tahrir al Sham aki csupán átmenetileg vezeti a szíriai kormányt, képes lesz-e stabilizálni a helyzetet. Ehhez arra lenne szükség, hogy megakadályozza a véres bosszút, amit az vált ki, hogy az elmúlt 13 év polgárháborúja vallási és etnikai vonalak mentén osztotta meg az országot.

Az Assad család öt évtizedes uralma alatt Szíria volt a térség legkegyetlenebb rendőrállama és ez nem múlik el nyom nélkül. Golani előtt – aki al Shammal együtt dolgozott az Al-Kaidában – az a feladat áll, hogy

összeegyeztesse kínzások áldozatainak igazságszolgáltatását azzal, hogy ne folyjon túl sok vér, ugyanis akkor az ország elesik a nemzetközi segélyektől.

Al Bashir azt tervezi, hogy menekültek millióinak hazatérését segíti, miközben egységet teremt és ideiglenesen működteti az államot, de ehhez kevés a forrás az országban, ugyanakkor al Sham azt is hangoztatta, hogy

„Szíria egy gazdag ország”,

csupán az történt, hogy Assad kifosztotta az államkasszát.

Szíria újjáépítése hatalmas feladat a polgárháború után, amely több százezer ember halálát okozta, városokat döntött romba és súlyos nemzetközi szankcióknak tette ki az országot. Jelenleg is szír menekültek milliói élnek menekülttáborokban, köszönhetően a modern történelem legnagyobb migrációs hullámának.

Valódi Hírek