Páratlan politikai helyzet: végképp megbukott a francia kormány, újat kell felkérnie Macronnak.
Komoly válságba került a francia kormány, miután Michel Barniert, a francia miniszterelnököt csupán 90 napnyi hivatali idő után, bizalmatlansági szavazás útján eltávolította a francia Nemzetgyűlés. A helyzet nem mindennapi.
Megbukott a francia kormány: íme a Barnier-bukás története
Michel Barnier, aki egykori brexit-főtárgyalóként és európai politikai szereplőként ismert, szeptember 5-én vette át a miniszterelnöki pozíciót.
Az ő kinevezésével azt a célt tűzték ki, hogy rendezi a francia politikai és gazdasági helyzetet – különösen a 2025-ös költségvetési tervek körüli vitákban.
Azonban Barnier – aki egyebek mellett a politikai tárgyalási képességeiről volt híres – képtelen volt megegyezni a francia parlamenti frakciókkal, és így nem tudta átvinni a költségvetést.
A miniszterelnök védelmére emelt centrista koalíció nem rendelkezett parlamenti többséggel, így kénytelenek voltak az alkotmány 49.3-as cikkelyét alkalmazni, hogy megkerüljék a Nemzetgyűlést. Ez végül nemcsak a politikai ellenállást, hanem a bizalmatlanságot is növelte.
A radikális baloldali Új Népfront (NFP) és a szélsőjobboldali Nemzeti Tömörülés (RN) sajátos, alkalmi koalíciója végül Barnier megbuktatásához vezetett.
Macron kihívásai
A politikai válság legnagyobb kérdése, hogy Emmanuel Macron elnök hogyan kezeli a mostanra kialakult helyzetet.
Barnier bukása után
Macron előtt ezúttal még bonyolultabb feladat áll:
hogyan találhatja meg azt a személyt, aki képes lesz konszenzust teremteni a parlament különböző frakciói között.
Mivel a parlament jelenleg nem rendelkezik egyértelmű többséggel, a következő miniszterelnök valószínűleg szembesülni fog azzal a problémával, hogy hogyan lehet átvinni a költségvetési intézkedéseket, és
hogyan stabilizálhatja a kormányzást egy megosztott parlamenti rendszerben.
Macron eddig elutasította a lemondást, hiszen érvelése szerint a francia választók kétszer is bizalmat adtak neki. Ugyanakkor, ha a politikai válság mélyül, és Macron nem talál tartós megoldást,
a közvélemény is elérheti, hogy a francia elnöknek idő előtt távoznia kelljen.
Mindenesetre Macron elnökként a második, utolsó ciklusát tölti. A francia alkotmány nem ad lehetőséget kettőnél több elnöki ciklusra. Macronnak már csak két és fél év van hátra az elnökségéből, és úgy tűnik, az utolsó időszak lesz a legnehezebb számára politikusként.
Le Pen stratégiája
Marine Le Pen, a Nemzeti Tömörülés szélsőjobboldali vezetője, látva Macron kormányának gyengeségeit, új lehetőséget keres a politikai térnyerésre.
Az ő célja egyértelműen az lenne, hogy Macron lemondjon, és ezzel előrehozott elnökválasztások legyenek. Ez lehetőséget adna számára vagy pártjának a hatalom megszerzésére.
Az RN támadása Barnier ellen taktikai lépés volt, de a hosszú távú hatások még nem egyértelműek. Ha Macron és a következő kormányfő sikeresen kialakítanak egy olyan koalíciót, amelyen keresztül elkerülhetik a politikai válságot, Le Pen és pártja veszíthet az előnyéből.
Jövőbeli forgatókönyvek
A francia politikai válság (előreláthatólag) elhúzódhat, új választások nélkül azonban nehéz lesz megoldást találni.
Macron várhatóan egy technokrata (szakértő) kormányfőt nevezhet ki,
de a töredezett parlamenti struktúra miatt ez is csak ideiglenes megoldás lehet.
Le Pen helyzete attól függ, hogy a következő kormány mennyire lesz sikeres.
Most tehát Franciaországon a világ szeme: előttük a politikai töredezettség és a költségvetési viták közepette nemcsak egy politikai válság, hanem egy új politikai erőviszonyokkal teli időszak is áll.
(Index nyomán)