Rémisztő tények: 350 elefánt halálának okát azonosították

Az elefántok halálának oka, hogy nem volt más választásuk, minthogy fertőzött vízből igyanak.

Rejtély volt a botswanai elefántok halálának oka, de kiderült a döbbenetes indok

2020-ban Botswanában rejtélyes módon elpusztult 350 elefánt. A világ akkor értetlenül állt a tragédia előtt. Ezúttal azonban kutatók megtalálták a tömeges pusztulás okát, és ennek egyre nagyobb gyakoriságára hívják fel az emberiség figyelmét.

Az elefántok rémes halált haltak: a megfigyelők azt látták, hogy az állatok körbe-körbe szédelegtek, majd összeestek, és végül meghaltak. A rejtélyes tömeges pusztulás az Okavango folyó deltájában történt, és akkor a szakemberek

természeti katasztrófaként” könyvelték el,

az okát azonban nem tudták megállapítani.

Most azonban a „Science of the Total Environment” folyóiratban megjelent egy kutatás, amely azt állítja, hogy cianobaktériumokat találtak azoknál az ivóhelyeknél, amelyeket az elefántok használtak. Ezek a baktériumok ölték meg az állatokat, amelyek

megjelenése nem mellesleg a klímaváltozásnak köszönhető.

Davide Lomeo a londoni King’s College vezető kutatója azt mondta az esetről a Guardiannak, amelyet a Spiegel idéz, hogy

„{e}z az eset megerősíti azt, hogy vészjósló mértékben szaporodnak a klímaváltozás által meghatározott betegségek”.

A klímaváltozás vezetett a halálos algaszaporodáshoz

A kutatóknak olyan módon sikerült megértenie a rejtélyes halálokat, hogy szatellitképeken analizálták az állatok holttestének az eloszlását. Ezek azt mutatták, hogy a 3000 vizsgált ivóhely közül ott volt a legtöbb tetem, ahol megemelkedett a cianobaktériumok koncentrációja.

Az elefántok számára akkor az volt az egyetlen elérhető hely, ahol vízhez tudtak jutni, így

„nem volt más választásuk, minthogy abból a vízből igyanak”,

ahol megemelkedett a cianobaktériumok száma – mondta Lomeo.

Az emberre is veszélyes

A cianobaktériumok, régebbi nevükön kékalgák fotoszintetizáló és oxigént termelő prokarióta mikroorganizmusok. Bár régebben azt hitték róluk, hogy algák, mert nincsen sejtmagjuk, valójában baktériumok, amelyek több milliárd éve megtalálhatók a Földön.

A baktériumok toxikus vegyületeket termelnek, ezeket hívják cianotoxinoknak: a májat, az idegrendszert és a bőrt is képesek megtámadni, és az embert ugyanúgy megölhetik, mint az elefántokat.

Az említett kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy

„aggasztó trend az, hogy szaporodnak a hirtelen megjelenő, klímaváltozás okozta betegségek.”

Az eset ugyanis nem egyedi volt: ugyanabban az évben Zimbabwéban 35 elefánt pusztult el ismeretlen baktérium áldozataként, míg 2015-ben Kazahsztánban hullott el 200.000 Saiga-antilop. Utóbbiak nagy valószínűséggel szintén a klímaváltozással összefüggésbe hozható kórokózó által okozott vérmérgezésben haltak meg.

A szakemberek újabb tömeges halálokra figyelmeztetnek

A 2019-es év volt az elmúlt évtizedek legszárazabb éve Dél-Afrikában, amit egy rendkívül nedves 2020 követett. Ezek a körülmények több üledékhez és tápanyaghoz vezettek a vízben. Ez volt az, ami ösztönözte a veszélyes algák növekedését.

Lomeo a Guardian-interjúban figyelmeztetett:

„Meggyőző bizonyítékok vannak arra, hogy

ez bármelyik állattal újra megtörténhet.”

Valódi Hírek