Elajándékoznák az országot: az Orbán-kormány a magyar műkincsek ellen is hadjáratot indított.
Olyan törvénymódosítást fogadott el a napokban az Országgyűlés, amelynek nyomán a jövőben az Orbán-kormány diplomáciai célból értékes múzeumi műtárgyakat ajándékozhat el – írta meg a valaszonline.hu.
Az Orbán-kormány a műkincsek szétosztására készül?
A portált több aggódó múzeumi dolgozó is megkereste a friss jogszabály miatt. Attól tartanak, ezután elszaporodhatnak az olyan esetek, mint amikor Orbán Viktor a Magyar Nemzeti Múzeum egyik legértékesebb műtárgyát,
a Jagello díszpáncélt ajándékozta oda a lengyeleknek.
Akkor ehhez még külön kormányhatározatra volt szükség, most már ez sem kell majd, legalábbis az érintettek így értelmezik a módosítást. A szövegben ez az új paragrafus szerepel:
„Állami vagyonba tartozó ingóság reprezentációs célból, protokolláris ajándékként (a továbbiakban: protokolláris ajándék) ingyenesen átruházható.
A protokolláris ajándék tulajdonjogának ingyenes átruházására az átadás során az állam protokolláris képviseletében eljáró személy e törvény erejénél fogva jogosult.”
Jogi módosításnak tűnik, de több annál
A portál szerint a módosítás első olvasásra pusztán jogtechnikai jellegűnek látszik. Az indoklásban ugyanis csak az szerepel, hogy
„figyelemmel arra, hogy az erre fordítható keretet a költségvetési törvény protokoll kiadás jogcímen már tartalmazza”.
Ennek ellenére a múzeumi dolgozók úgy látják, pusztán ennyivel is megnyílhat a lehetőség a közgyűjtemények nagy értékű műtárgyainak elajándékozására. Hiszen
a rendelkezés nem tartalmaz semmilyen konkrét korlátozást a múzeumi javakra nézve.
Ráadásul az is okot a félelemre, hogy pár éve történt már egy ilyen eset. Egy kormányhatározattal Lengyelország tulajdonába adták a Nemzeti Múzeum egyik értékes tárgyát, II. Zsigmond Ágost lengyel király gyermekpáncélját.
Orbán elajándékozta a Magyar Nemzeti Múzeum legértékesebb műkincsét
A miniszterelnök személyesen adta át lengyel kollégájának a műtárgyat.
Zsigmond királyfi korában kapta a páncélt 1533-ban I. Ferdinánd osztrák főhercegtől, későbbi német-római császártól, amikor annak lányát, Erzsébet főhercegnőt eljegyezte.
A műtárgy korábban egyike volt a Magyar Nemzeti Múzeum legféltettebb kincseinek. A koronázási palásttal, Monomakhosz koronájával, Mátyás trónkárpitjával együtt szerepelt a gyűjtemény legjelentősebb 50 tárgya között.