Háborús bűnös, vagy antiszemita hadjárat áldozata az izraeli miniszterelnök?
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) főügyésze nemzetközi elfogatóparancs kiadását kérte Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen háborús és emberiség elleni bűncselekmények gyanúja miatt. Az elfogatási parancs vonatkozik Yoav Gallant volt védelmi miniszterre is, valamint a Hamász vezetője, Jahja Szinvarra.
Az ICC azt közölte,
„alapos okuk volt feltételezni”, hogy az izraeli hatóságok közvetlenül felelősek azért, hogy Gázában éhínség van.
Hágában úgy látják, hogy Netanjahu és Gallant „szándékosan és tudatosan megvonta a gázai civil lakosságtól a túléléshez szükséges eszközöket”.
Az izraeli miniszterelnök antiszemitának nevezte és visszautasította az ICC elfogatóparancsát.
„Izrael undorral utasítja vissza a Nemzetközi Büntetőbíróságnak, ennek az elfogult és diszkriminatív politikai testületnek az ellene szóló abszurd és hazug tetteit, valamint vádjait. Nincs igazságosabb Izrael Gázában, 2023. október 7. óta vívott háborújánál, amely azután tört ki, hogy
a Hamász terrorszervezet gyilkos támadást indított, és a holokauszt óta legnagyobb mértékű mészárlást intézte a zsidó nép ellen”
– mondta Netanjahu.
Az izraeli miniszterelnöki hivatal közleményében hivatkoztak az ICC legfőbb ügyészére, Karim Khan-ra is, akit elfogultsággal vádolnak, illetve szavahihetőségében kételkednek, ugyanis szerintük
„olyan korrupt legfőbb ügyész hozta meg a döntést, aki a bőrét igyekszik menteni az ellene szóló súlyos szexuális zaklatási vádak miatt”.
Joe Biden, az Egyesült Államok elnöke „felháborító”-nak nevezte az ICC elfogatóparancsát és hangsúlyozta, nem lehet egyenlően kezelni Izraelt a Hamásszal. Ebben Szijjártó Péter is egyetértett és „szégyenteljes és abszurd” jelzőkkel illette az ICC döntését.
„Egy ilyen döntés elfogadhatatlan”
– jelentette ki a magyar diplomácia főképviselője.
Josep Borrell az Európai Bizottság alelnöke azonban azt nyilatkozta, hogy az ICC döntése
„nem politikai jellegű volt és ennek megfelelően” tiszteletben kell tartani és végre kell hajtani”.
A francia külügy szóvivője, France Christophe Lemoine ugyanakkor óvatosabban fogalmazott: azt mondta, Franciaország a törvények megfelelően járna el Netanjahu ügyében, ugyanakkor az, hogy letartóztatnák- az izraeli miniszterelnököt, „jogilag összetett”.