Lassan mind elfogyunk: Elindult a roham, menekülnek Magyarországról a fiatalok

Fiatalok nélkül nincs jövője Magyarországnak.

Évről évre egyre emelkedik azoknak a magyar fiataloknak a száma, akik nem tudják elképzelni, hogy itthon tanuljanak tovább, így külföldi egyetemekre mennek, hogy minél hamarabb szabaduljanak az országból – számolt be a Népszava az Engame Akadémia kutatása alapján.

Tömegével menekülnek külföldre a magyar diákok

A 2022/2023-as tanévben a külföldön tanuló diákok száma meghaladta a 16 500 főt, ami új csúcs, a 2023/2024-es tanévben pedig várhatóan 17 500 főre nőtt a számuk. Ez azt jelenti, hogy a felsőoktatásban tanuló magyar fiatalok 7 százaléka már külföldön van, és

sokuk nem is tér vissza soha.

Ebben az adatban ráadásul nem szerepelnek a pár féléves ösztöndíj-programokban, például az Erasmusban részt vevő diákok. Az ő számuk egyébként jelentősen csökkent, mivel a Fidesz által elalapítványozott egyetemekről nem fogadják őket.

Nádas Rita, a tanulmányt kiadó Engame Akadémia oktatási vezetője a lapnak elmondta, hogy a kutatás során az UNESCO, illetve az egyes országok oktatási hivatalának adatait összesítették.

Orbánék 2010-es hatalomra jutása óta egyre többen mennek külföldre

Évente átlagosan 6 százalékkal nő azoknak a száma, akik már eleve külföldön tanulnak tovább. 2013/2014-ben volt egy kiugrás, amikor az értelmiséget leépíteni szándékozó Orbán-kormány

durván lecsökkentette az államilag finanszírozott helyek számát.

A koronavírus-járvány idején rövid időre megállt a növekedés, de amúgy évről évre megdőlnek a korábbi rekordok.

A fideszes keleti nyitás ellenére a többség nem Oroszországba vagy különböző türk diktatúrákba megy továbbtanulni.

A legnépszerűbb országok:

  • Ausztria (3862 fő)
  • Németország (2986 fő)
  • Hollandia (2925 fő)
  • Dánia
  • Egyesült Királyság

Ausztriát főleg azért kedvelik a fiatalok, mert így nem kell nagyon messze költözniük az itthon maradt szeretteiktől. A nyugati határsávhoz közel lakók egy része már a középiskolát is ott végzik el. Németországot annak ellenére választják sokan, hogy néhol fizetni kell az oktatásért. Hollandia jövő évtől 2500 eurót kell fizetni egy félévért, mégis egyre népszerűbb, mivel nagyon sok az angol nyelvű szak, és világszinten kiemelkedőek az egyetemeik.

Az oktatási szakember úgy összegezte, hogy

a diákok elsősorban a jobb színvonalú képzés és a modernebb oktatás reményében választják a külföldi egyetemeket.

Nádas Ritának sok szülő is megerősítette, hogy a külföldi oktatás anyagilag nem feltétlenül megterhelőbb a családok számára, mint egy magyarországi egyetem fizetős képzése.

Kapcsolódó:

Borított Dobrev: Itt az újabb bizonyíték, hogy Orbánék több ezer diákot vertek át az Erasmus-programban

Valódi Hírek