Függőséget okoz a Facebook és az Instagram, ezért per indult a tulajdonos Meta ellen.
A Meta ellen történelmi per indult
Mark Zuckerberg cégét, a Facebookot tulajdonló Metát több amerikai állam is beperelte arra hivatkozva, hogy
mentális problémákat okoznak a tinédzsereknek
azáltal, hogy a platformjaik függőséget idéznek elő.
A Meta ügyvédjei megpróbálták a vádakat ejtetni, de Yvonne Gonzalez Rogers oklahomai bíró elutasította a Meta keresetét. A vállalatot több, mint harminc állam perelte, köztük Kalifornia, New York és Florida is.
A bírónő annyiban egyetértett a Metával, hogy léteznek olyan szövetségi törvények, amelyek bizonyos mértékben védik a céget, ugyanakkor úgy találta, hogy a perelő államok elegendő bizonyítékot szedtek össze arról, hogy a Meta félreérthető állításokat tett az eljárásaival kapcsolatban, így nem ejtette a vádakat.
A döntés predecensértékűnek fog számítani a jövőben azzal kapcsolatosan, hogy mind intézmények, mind magánszemélyek bizonyítékokat gyűjtsenek és pereljék a techcégeket, ha úgy vélik, hogy mentális sérülést okoztak nekik.
A Meta elleni perek úttörők lesznek a jövőre nézve
A személyi sérülést elszenvedő felperesek ügyvédei közös közleményükben a döntést
„jelentős győzelemnek nevezték az országban a fiatalok ügyét,
akikre negatív hatást gyakoroltak a függőséget okozó és káros közösségimédia-platformok„.
A Meta szóvivője azt nyilatkozta az ügyben, hogy a vállalat összességében nem értett egyet a döntéssel, hiszen „számos eszközt fejlesztett ki a szülők és a tizenévesek védelmére”, beleértve az új „tinifiókokat” is az Instagramon, amelyek további védelmet biztosítanak a káros tartalmak ellen.
Az Egyesült Államokban nem csak a Metát perelik, de hasonló indokokkal folynak eljárások a kínai TikTok, valamint a Snapchat, de még a Google ellen is. Emellett az unióban is arra készülnek, hogy végképp megrendszabályozzák a tech-óriások működését.
(reuters.com nyomán)