A magyar egészségügy katasztrofális színvonalát immáron nemzetközi kutatás igazolja.
31 ország közül nálunk érzék az emberek a legrosszabbnak a számukra vagy családtagjuk számára nyújtott egészségügyi szolgáltatások minőségét. Ez az Ipsos 2024-re vonatkozó, egészségüggyel kapcsolatos friss felméréséből derült ki.
A magyarok negyede szerint „nagyon gyenge” az, amit a hazai egészségügy nyújtani tud
A magyar válaszadók 25 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a szolgáltatások minősége „nagyon gyenge„, míg a második legrosszabb Lengyelországban is csak 14 százalék volt ezen a véleményen. Ezzel szemben csupán a magyarok 3 százaléka gondolja, hogy „nagyon jó” a szolgáltatás.
Ennél csak Peruban mértek alacsonyabb értéket, 2 százalékot, azonban ott többen érzik úgy, hogy jó az egészségügy minősége.
A magyarok a legpesszimistábbak abban a kérdésben is, hogy szerintük
„az elkövetkező években még rosszabb lesz az egészségügyi ellátás színvonala.”
A válaszadók 47 százaléka vélekedett így, és csak 11 százalék szerint várható javulás. A romlást jóslók aránya Franciaországban a második legrosszabb, 42 százalékkal. Nem mindegy persze, hogy milyen szintről történik a csökkenés.
Ha az ellátás színvonalát jónak értékelő magyarok válaszait is hozzászámítjuk, akkor is csak a válaszadók 12 százaléka mondható nagyjából elégedettnek a jelenlegi helyzettel. Ennél még Kolumbiában (36 százalék) és Dél-Afrikában (48 százalék) is jobb a helyzet.
Arra, hogy mennyire értenek egyet azzal, hogy
sok ember nem engedheti meg magának a jó egészségügyi ellátást,
Magyarországon válaszoltak legtöbben egyetértőleg: 86 százalék gondolja így. A helyzet nem javult, csak romlott az elmúlt évek során – 2018-ban például a válaszadók „csupán” 77%-a vélekedett így, míg 2023-ban82%-uk. Ez azért is lehet problémás, mert az Orbán-kormány csak végső esetben hajlandó bevonni magánszolgáltatókat is az államilag finanszírozott ellátásba.
Kövérségben csak bronzérmesek vagyunk Mexikó és Chile után
A magyar válaszok alapján
a 20 év felettiek több mint fele, 55%-a túlsúlyos vagy elhízott,
mégis csupán a megkérdezettek ötöde (22%) tartja az elhízást komoly problémának. A kövérség pedig komoly hajlamosító tényező további betegségekre, így nem is csoda, hogy a magyarok több mint kétharmada (68%-a) aggódik amiatt, hogy megkap-e egy bizonyos kezelést, amennyiben szüksége lesz rá – derül ki az Ipsos felméréséből. Magyarországon általánosságban is az egészségükkel kapcsolatosan aggódnak leginkább az emberek.
A felmérés alapján az is kiderült, hogy
a magyarok a ráktól félnek legjobban.
A válaszadók 38 százaléka szerint ez a legnagyobb egészségügyi probléma hazánkban. Egy másik kérdésre felelve kiderült, hogy a magyarok csaknem fele (48%) szerint hazánkban az emberek nagyobb eséllyel lesznek rákosak, mint más országok lakói.
Kapcsolódó:
Ez most komoly? Botrányos döntést hozott Pintér tárcája az egészségügyben
(Vakmajom nyomán)