Hetvennégy éves volt.
Családja tudatta pénteken, hogy elhunyt Ozsváth Sándor beszédtanár, művelődéstörténész, színjátszórendező, újságíró – írta az MTI.
Több évtizedes szakmai pályát tudhatott maga mögött
Ozsváth Sándor, aki csaknem három évtizeden át volt a
közmédia beszédtanára,
csütörtökön hunyt el Debrecenben.
Ozsváth Sándor Szamosszegen született 1950-ben, gyermekkorát Nagyecseden töltötte. A Debreceni Református Kollégium Gimnáziumának diákjaként kezdett a történelem, az irodalom és a színjátszás iránt érdeklődni.
1975-ben felvételt nyert a Színház- és Filmművészeti Főiskola színházelmélet szakára, ahol 1979-ben vette át diplomáját. A tanítás és tanulás mellett amatőr együttesekkel dolgozott Püspökladányban (Veritas), Nyíregyházán (Bessenyei Stúdió) és Debrecenben (Alföld Ifjúsági Színpad). 1978-82-ig a Debreceni Kölcsey Ferenc Városi és Megyei Művelődési Központ munkatársa (előadó és bábrendező) volt, és évekig szerkesztette a Debreceni Hívogató című periodikát.
Elkötelezett oktató volt
1982-től nyugdíjazásáig a Debreceni Tanítóképző Főiskola (később Kölcsey Ferenc Református Tanítóképző Főiskola) oktatója volt, előbb az anyanyelvi, majd a közművelődési, később a társadalomtudományi tanszéken. Oktatott
gyermek- és ifjúsági irodalmat, beszédművelést, színjátszást
és drámapedagógiát, művelődéstörténetet.
Évekig színjátszóegyüttest vezetett, monodrámákat rendezett, és egy gyermekopera ősbemutatója is fűződik a nevéhez (Csenki Imre–Vargha Balázs: A tücsök és a hangyák, 1984).
Egyik létrehozója, majd szakmai irányítója volt a kommunikációs képzésnek, a szakon beszédtechnikát, retorikát, esztétikát, műelemzést, műkritikát és sajtófotót tanított.
Hosszabb-rövidebb ideig vendégoktatóként is tevékenykedett: dráma- és színháztörténetet tanított a Debreceni Ady Endre Gimnázium első végzős osztályának, színpadi beszéd- és mozgástechnikát a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola debreceni tagozata magánénekeseinek, drámajátékot a Bessenyei György Tanárképző Főiskola népzenészeinek, retorikát a KLTE pszichológus hallgatóinak. Nyaranta magyarságismereti táborokat szervezett és vezetett külhoni magyar fiataloknak.
Elismerték munkáját
1996 óta tanította a Magyar Rádió munkatársait (Debrecenben), 2013 óta pedig az MTVA kötelékében folytatta beszédtanári tevékenységét.
Munkásságát számos kitüntetéssel ismerték el, többek között
1994-ben a Magyar Köztársaság Arany Érdemkeresztjét is kiérdemelte.
„Kiegyensúlyozott, barátságos, segítőkész személyisége, szakmai tudása nekünk és tanítványainak is hiányozni fog”
– olvasható a Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány méltatásában.
Búcsúznak tőle
Barátai, volt kollégái a Facebookon is búcsúznak tőle. A Püspökladány Anno oldalon egy helytörténet-kutató így emlékezik:
„Mély fájdalommal és megrendülten búcsúzom Ozsváth Sándor művelődéstörténész, beszédtanár, színjátszórendező, újságíró, az egykori püspökladányi Veritas irodalmi színjátszókör vezetőjétől!
https://www.facebook.com/photo/?fbid=122193005966069103&set=a.122112155456069103
Isten Önnel Tanár Úr! Köszönöm, hogy ismerhettem!
Megyaszai Szilvia honlapszerkesztő, helytörténet-kutató”