Donald Trump gyilkosság vádjával került célpontba.
Legalább két nő meghalt az Egyesült Államokban, Georgiában, miután nem tudtak hozzájutni az abortuszhoz kapcsolódó egészségügyi ellátáshoz az államban – jelentette hétfőn a ProPublica oknyomozó hírügynökség.
Kamala Harris szerint az abortusz tilalma nők halálához vezet. Donald Trump ezáltal közvetetten gyilkosság érintettje lehet az alelnök szerint
Kamala Harris alelnök úgy reagált a hírre, hogy
egy georgiai nő halála megelőzhető lett volna, ha az állam nem tiltotta volna be az abortuszt,
és a republikánus elnökjelölt riválisára, Donald Trumpra hárította a felelősséget.
A 28 éves Amber Nicole Thurman 2022 augusztusában halt meg, miután szövődmények léptek fel nála egy, az államban illegális abortusztabletta bevétele után. A nő súlyos fertőzést kapott, amelyet azonban az atlantai kórházban gond nélkül tudtak volna kezelni, és egy állami bizottság is úgy nyilatkozott, hogy a nő halála megelőzhető lett volna.
„Ennek a fiatal anyának életben kellett volna maradnia, fel kellett volna nevelnie a fiát, és megvalósítania az álmát, hogy ápolói képzést végezzen”
– mondta Harris kedden.
„Ezek Donald Trump tetteinek következményei”
– tette hozzá.
Trump tette lehetővé, hogy betiltsák az abortuszt
Harris itt arra hivatkozott, hogy Trump nevezett ki hármat azok közül a legfelsőbb bírósági tagok közül, akik lehetővé tették, hogy az egyes államok szigorúan korlátozzák – vagyis gyakorlatilag megszüntessék – a nők abortuszhoz való jogát.
Trump sajtófőnöke, Karoline Leavitt is nyilatkozott az ügyben, amely nagy felháborodást keltett. A nő próbálta menteni a menthetetlent, ugyanis valójában az a helyzet állt elő, hogy az orvosok félnek ellátni a házilag végzett abortuszok komplikációit.
A magyarázat Trump védelmében így szólt:
„Trump elnök mindig is támogatta a kivételeket
az abúzus, a vérfertőzés és az anya életének veszélybe kerülése esetén, ahogyan azt Georgia törvényei előírják. Amennyiben ezek a kivételek érvényesek, nem világos, hogy az orvosok miért nem léptek gyorsan Amber Thurman életének védelme érdekében.”
Az orvosok félnek lépni a szigorú törvények miatt
Nyilvánvaló, hogy az ilyen esetek hátterében a törvényi szabályozást követő óvatosság, illetve felelősségre vonástól való félelem az orvosok részéről az, ami veszélyezteti a nőket.
A abortusztörvények ellen több szervezet is próbál fellépni
több-kevesebb sikerrel. Texasi nők arra kérték az Egyesült Államok egészségügyi hatóságait, hogy vizsgálják ki a helyi kórházakat. Azt nehezményezik, hogy megtagadták tőlük az abortuszt még méhen kívüli terhesség esetén is.
A méhen kívüli terhességből sohasem születhet életképes gyerek,
azonban villámgyorsan megölheti az anyát. Idahóban, Tennessee-ben és Oklahomában a kérdésben érintett nők szintén pert nyújtottak be azzal a váddal, hogy
az életveszélyes terhességi szövődmények ellenére megtagadták tőlük az abortuszt.