A kötcsei piknik megtette hatását, megint padlón a forintárfolyam.
Hiába jelentett az eddiginél valamivel kedvezőbb, 3,4 százalékos inflációs adatot augusztusra a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) mégis elképesztő gyengülésben van a forint napok óta. Már megközelítette a 400 forint/eurós szintet is, ami hónapok óta nem fordult elő.
Hétfőtől indult a rémálom, Orbán is a forintárfolyam esésének okai közt van
A gyengülés már hétfőn jelentős volt, a forint kilógott a régiós devizák közül, így sejthető, hogy elsősorban magyarországi okai vannak a drasztikus gyengülésnek. A hétfői forinteséssel ugyanis újra közelebb került az árfolyam a háromszög felső szárához, ez most 398,5 körül van.
„Ez az első fontos szint, amelyre figyelni kell, mert ha felfelé kitörne a háromszögből az árfolyam, akkor komolyabb mozgás is jöhet felfelé. Ezt fékezhetné, állíthatná meg a kerek 400-as szint, illetve afelett a 402,5-ös ellenállási zóna. Utóbbi rendkívül erős technikai szintnek számít”
– írta a portfolio.hu.
A kötcsei piknik kapcsán több olyan kijelentést tett Orbán Viktor, amelyek fontos üzenetet rejtettek a befektetők számára és nagyban hozzájárulhattak a forint drámai gyengüléséhez.
Miket mondott a miniszterelnök?
- Kiderült, hogy a miniszterelnök egyelőre nem számol további EU-pénzek felszabadulásával. Ezt a befektetők, valamint a hitelminősítők kedvezőtlen fejleménynek tekintik. Eszerint a még közel 10 milliárd eurónyi kohéziós pénz és a 10,4 milliárd eurós teljes helyreállítási program bent ragadhat az EU-nál vagy végleg el is veszhet.
- Nyomást helyezett a Magyar Nemzeti Bank (MNB) vezetésére, hogy tovább csökkentse a kamatot, ezzel javítva a 2025-ös gazdasági teljesítményt. Ez is gyengíti a forint mögötti hátteret.
- A miniszterelnök 2025-re 3-5%-os GDP-növekedést akar, megfogalmazása szerint ez az alapja mindennek. Ez a 2026-os választások előtt erőltetett béremeléseket és költségvetési lazítást jelenthet. Azt is sugallta Orbán Viktor, hogy Nagy Márton lehet majd az összevont nemzetgazdasági és pénzügyminiszteri tárca csúcsminisztere, Varga Mihály pedig válthatja a jegybank élén Matolcsy Györgyöt.
Hogyan értelmezik ezt a befektetők?
Ebből azt a következtetést vonhatják le, hogy 2026-ig a további EU-pénzek kiszabadítása kérdéses. Ráadásul gyors bérkiáramlás és költségvetési lazítás jöhet ahhoz képest, amit a kormány kommunikál. Így lazább lehet a monetáris politika és csökkenő reálkamatra számíthatnak emiatt.
„Mindez rontja a forinteszközök piaci megítélését, és ezzel függhet leginkább össze a régióból kilógó tegnapi forintesés, illetve az állampapírpiacokon a hozamemelkedés”
– írta a portál.