A BME gólyatábora sokaknál kiverte a biztosítékot.
A BME szigorú és botrányos bodajki gólyatábora a címlapokra került, és az ott történtekről szóló beszámolók azóta is megdöbbentő és felháborító részletekre mutatnak rá. A tábort megelőzően a szabályzatot a szervezők a Facebook-oldalukon tették közzé, ott adtak részletes tájékoztatást az egyébként felnőtt embereknek tekinthető egyetemisták számára.
A szervezők tételesen felsorolták azokat a tárgyakat, amiket nem vihetnek be a hallgatók a tábor területére. Ilyen szerintük például a romlandó étel, a biztonsági borotva vagy a gumi óvszer.
A táborban történtekről azóta hátborzongató részletek derülnek ki, többen el is hagyták a többnapos eseményt és hazamentek a durva és megalázó bánásmód miatt.
A BME válaszolt a gólyatábora miatt kitört botrányra
Először szólalt meg a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem a témában. Szerdai közleményükben azt írták, hogy munkacsoportot hoztak létre és felülvizsgálják a gólyatáboraik szabályozását.
„A BME kötelessége nemcsak a hallgatók oktatása, illetve szakmai pályára állítása, hanem minden körülmények között
a biztonságuk védelme.
Ez a cél a gólyatáborokra kiemelten vonatkozik”
– fogalmaznak a közleményben.
Ennek érdekében készült több évvel ezelőtt a – más gólyatáborokban szerzett tapasztalatokat is felhasználó – házirend, amely alapján idén is megszervezték a táborokat – állították.
A műegyetem, az egyetemi vezetés és a hallgatói képviseletek részvételével
felállított egy munkacsoportot,
amely vizsgálatot indít a gólyatáborok megszervezéséről. Kérdés, hogy orvosolja-e a Villamosmérnöki Kar gólyatáborában idén felmerült problémákat.
Emellett ígéretet tettek, hogy felülvizsgálják az eddigi szabályozást. Ahogy írták,
„a tapasztalatok és a kihívások alapján mindenki számára megnyugvást jelentő, biztonságot adó és a méltóságot garantáló szabályokat alakít ki.”
Mi történt a BME VIK gólyatábora területén?
Egészen durva bánásmódról számoltak be a BME Villamosmérnöki Karának gólyatáborában részt vevő egyes újonnan felvett hallgatók. Mint ismert, az érintett gólyatáborban megtiltották (sic!) az óvszerhasználatot, amelyet azzal a fals érvvel indokoltak, hogy így a gólyák majd nagyobb sz€xuális fegyelmet és önmegtartóztatást tanúsítanak.
Az augusztus 14-e és 17-e között lezajlott beavató rendezvényen többek között érkezéskor egy órán át gyalogoltatták a friss egyetemistákat a kánikulában, ráadásul a gurulós bőröndjeiket csak kézben cipelhették. A felsőbb éves hallgatótársaikkal csak magázódva társaloghattak a gólyák. Emellett az első napon csak este későn kaptak enni a leendő hallgatók.
Este bedurvult a „buli”
A java még csak ezután következett: első este mindenki bőröndjét kipakoltatták, és még a gyógyszereiket is elvették az újdonsült hallgatóknak. A ruhákat egyesével kirázatták, még az alsóneműket is. Az ételeket és az italokat elkobozták, a gyógyszerek közül még a fájdalomcsillapítókat is elvették. Ha azokra valakiknek szüksége volt, akkor külön kérni kellett a felsőbb éveseket, adjanak – közölték a hallgatók.
A testi motozás (sic!) kötelező volt, amit az úgynevezett „biztonsági szolgálat” végzett el.
A szobák koedukáltak voltak, ami a gyakorlatban azt jelentette, hogy 12-13 fiúra jutott 1-2 lány minden szobában. Minden szobában két felsőbb éves aludt a földön, akik megakadályozták (!) a mosdókba történő kijutást – hangzott a beszámolóban.
A legdurvább bánásmódot a napi szükségletek el- (nem) intézésével kapcsolatosan tapasztalták a gólyák:
„Külön mosdószünetek voltak. Napi max 3 db. 1 perc után üvöltve jöttek, hogy menjenek ki az emberek, jönne a következő csapat. A fürdés sem volt sokkal jobb. Fiúknak 2, lányoknak 5 percük volt. Stopperrel mérték. Ebbe beletartozott a tusolás. a fogmosás, a mosdózás és az öltözködés. Végig egy piros baseballütővel ütötték a falat és a zuhanyfülkéket, üvöltöztek, hogy siessünk, mindenki ránk vár.
Nagymosdózni tilos volt, esélyed sem volt rá, mindig verték a fülke ajtaját”
– írta egyikük az Eduline-hoz eljutott beszámolójában. Szerinte a gólyatábor inkább kiképzőtáborra hasonlított, ahol még az alvókról is videófelvételeket készítettek, majd levetítették őket a hallgatók előtt.
Az óvszermegvonással kapcsolatban Radács Kristóf, a BME Egyetemi Hallgatói Képviseletének (!) elnöke botrányosan nyilatkozott:
„Valóban igaz, hogy a gumióvszer »a nem kívánt terhesség és a sz*xuális úton terjedő betegségek megelőzésében kulcsszerepet játszik», azonban a mi meglátásunk szerint
a sz*xuális kontaktus elkerülése egy fokkal eredményesebben tölti be ugyanezt a szerepet.
A gólyatáborok szervezői ezt a táborban hangsúlyozzák és fokozottan felhívják a gólyák figyelmét, hogy a tábor ideje alatt kerülendő a sz*xuális kontaktus.”