Az Orbán-kormány kézzel-lábbal tagadta a megszorításokat, most azonban úgy tűnik, kirúgások jöhetnek Demeter Szilárd gyűjteményében.
Demeter Szilárd lesz a kulturális dolgozók kaszása?
Demeter Szilárd nem tartja kizártnak, hogy elbocsátások lesznek a hat kulturális intézmény beolvasztásával létrejött Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központban, amennyiben emelni akarják a dolgozói béreket. Márpedig akarják, így ezt úgy lehet értelmezni, hogy elbocsátások lesznek az új mamutintézményben.
A múlt hétvégén tartották az önálló Petőfi Irodalmi Múzeum búcsúztatórendezvényét az intézmény dolgozói. Vasárnap este 45 dolgozó gyűlt össze a mécseses búcsúztatón, amelyet a múzeum 70 éves önállóságának lezárásaként szerveztek meg. A PIM június 30-án éjfélkor szűnt meg önálló gyűjteményként létezni.
Demeter Szilárd a hvg.hu-nak nyilatkozott, és azt mondta: elkerülhetetlen volt a központosítás, mert szerinte csak így lehet „racionális, takarékos, hatékony és teljesítményelvű rendszert összerakni„. A múzeumigazgatót nem lepte meg a dolgozók tiltakozóakciója, mert az érintettek akkor is demonstráltak, amikor a Demeter bejelentette a PIM fejlesztési stratégiáját.
Demeter Szilárd beolvasott az új gyűjtemény dolgozóinak
Demeter ezután meglehetősen agresszívan, hibákkal tarkított írásban olvasott be saját dolgozóinak. Úgy nyilatkozott: miután bevezette a PIM fejlesztési tervét, munkatársai
„élvezték a vezetésem alatt a javuló működés, bővülő lehetőségek, tisztességes bérek stb. előnyeit. Csak egy (!) munkatárs mondta azt, hogy nem kér magasabb fizetést mindaddig, amíg más intézményekben is nem rendeződnek (sic!) a bérek.
Őt ezért én tisztelni tudtam. A többi gyászmunkás ezt a gesztust nem vállalta fel. Számítottam valamiféle performanszra, az emberek olyan nagyon nem változnak.
Volt öt évem kiismerni a kollégákat, nagyjából tudom, hogy ki mennyit ér.
Téma részemről lezárva.
Az új múzeum működéséről még alig lehet tudni valamit. Demeter júniusban állománygyűlést tartott a kollégáinak, azonban akkor nem sok konkrétumot árult el. A dolgozók félelmére az is ráerősít, hogy éppen júniusban távozott a tisztségéből a kultúráért felelős Csák János miniszter.
Demeter azt állítja: a dolgozók bevonásával fogja megalkotni az új intézmény stratégiáját. „Az állománygyűlésen is elmondtam: akkor van értelme a közgyűjteményi központnak, ha az az egész magyar közgyűjteményi rendszer számára jó megoldásokat tud kidolgozni” – jelentette ki az igazgató.
A mamutmúzeum igazgatója nem kapott többletforrást a központosításra
Érdekesség, hogy az új gyűjtemény igazgatója nem kapott forrásokat a központosítás végrehajtására. Demeter ráadásul abban állapodott meg a kormányzattal, csak ősszel dolgozzák ki a részletstratégiát. Ha az tetszeni fog a kabinetnek a javaslat, akkor biztosítják a szükséges összegeket a közgyűjteménynek.
„Ha erre nem leszünk képesek, akkor nem is érdemlünk többletforrást.
Az adófizetők pénze nem alanyi jogon jár, és egyetlen kulturális intézmény sem lehet sem öncélú, sem önlegitim„
– jegyezte meg.
Egységesítik a bértáblát, ennek árát azonban egy rakás dolgozó fizetheti meg
A korábbi intézményekben eltérő bérezési rendszerek voltak érvényben, ezért az új intézmény bérpolitikájának kialakítására önálló munkacsoportot kellett létrehozni. Demeter azt javasolja, vegyék figyelembe a PIM-ben általa korábban kidolgozott életpályamodellt.
Ezután őszintén megjegyezte: a jelenlegi gazdálkodási rendszerük azt tenné lehetővé, hogy kevesebb ember magasabb béreket kapjon. Majd egyértelművé tette, hogy mossa kezeit, amennyiben elbocsátásokra kerülne sor. Azt kéri ugyanis, hogy
a munkavállalók közössége jelölje ki, kitől kell majd megválni.
Demeter Szilárd máris mossa kezeit a közgyűjtemény kirúgandó dolgozói előtt
„Nem gyávaságból, de jelenleg még nem rendelkezem elegendő információval ahhoz, hogy a több mint 1600 főállású munkavállaló kapcsán személyi döntéseket tudjak hozni, ők viszont ismerik egymást, meg tudják ítélni, hogy az intézményekben folyó munkához kinek mekkora a hozzáadott értéke”
– mentegetőzött.
Demeter Szilárd szavaiból tehát kiolvasható, hogy komoly elbocsátások következhetnek a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központban. Ennek keretei azonban egyelőre nincsenek meghatározva, ahogyan még az intézményi stratégia sem, sőt, még az sem világos, mekkora többletforrást biztosít az Orbán-kormány az új mamutintézmény számára.