Nem örülnek a kormány friss döntésének.
Rendre beszámolunk az Orbán-kormány gazdasági intézkedéseiről, amelyekkel igyekeznek elterelni a figyelmet az Európa-rekorder hazai inflációról. Így például létrehozták az árfigyelőt, valamint kötelező akciókat írtak elő az üzleteknek. Utóbbi mellesleg 2024 júniusáig biztos velünk marad – emlékeztetett a minap az Infostart.
A Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség ezzel párhuzamosan kifejtette:
lesújtónak gondolják a kormány döntését.
Neubauer Katalin főtitkár az InfoRádióban úgy fogalmazott, hogy meglepte őket a bejelentés, ugyanis a kormány képviselői korábban azt ígérték: ha egyszámjegyű lesz az infláció, akkor nem lesz szükség „a piackorlátozó- és torzító” rendeletekre.
Mint mondta, a kötelező akciózás
„legalább akkora teher, mint amilyen az árstop volt”.
Kifejtette, hogy az intézkedés nyomán a kereskedőknek annyiért kell eladniuk az eddig vagy korábban hatósági áras termékeket, amennyiért megvásárolják őket, azaz 0 százalék az árrés. Meglátása szerint jelen helyzetben
kivéreztetik a kisebb kereskedőket,
torzul a piac.
Megjegyezte, hogy a kötelező akciózás nagy teher a kereskedőknek, például az adminisztráció tekintetében, így remélték, hogy csupán egy rövid időszakban kell követni a kormány rendeletében meghatározottakat. Hozzátette, hogy még nagyobb károkat okozhat az intézkedés, amennyiben még sokáig velünk marad.
Szót ejtett arról is, hogy a rendelet szerint 2024 elejétől dupla készlettel kell az üzleteknek várniuk a vevőket, ez pedig kockázatos, hiszen
több lejárt szavatossági idejű áru maradhat raktáron.
Ráadásul a kormány utasításai is sokszor homályosak, a nagyobb üzleteknek pedig könnyebb a helyzetük, mert
„többet tudnak abba invesztálni, hogy a lehető legolcsóbban árulják azokat a termékeket, amelyek valóban vevőmágnesként működnek”
– magyarázta Neubauer Katalin.
(Kiemelt képünk illusztráció)