A szülők és a babák életében egyaránt nehéz időszak az első tejfogak megjelenése. Habár vannak olyanok, akiknél szinte észrevétlenül, minden gond nélkül bújnak elő a fogak, míg más babák folyamatos sírással jelzik, hogy megviseli őket a folyamat.
Az első fogak megjelenése egy hosszú folyamatot jelez előre. Idővel a fogzás időszaka lezárul, teljessé válik a fogsor, majd a kihulló tejfogak helyére érkeznek a maradandó fogak. Annak érdekében, hogy a teljes fogsor egészséges legyen, és a fogak hosszú időn keresztül megmaradjanak, nagyon fontos rendszeresen ellenőriztetni őket. A MesterDent Fogászati Rendelő fogkő-eltávolítás, fogpótlás, szájsebészet, gyökérkezelés, általános és esztétikai fogászati szolgáltatásokat nyújt a páciensek számára.
A fogzás kezdete
A fogzás első időszaka körülbelül a negyedik és hetedik hónap közé tehető. Nagy általánosságban elmondható, hogy az első fog megjelenéséig hat hónapos korig kell várni. Természetesen előfordulhatnak szélsőséges esetek, például akár a harmadik hónapban is megkezdődhet a folyamat, míg másoknál egy éves kor után jelenik meg az első fogacska. Nagyjából három éves korra mind a húsz előbújik.
Elsőként az alsó fogsorban a középső metszőfog bújik ki körülbelül hat-tíz hónapos kor között. Alul legkésőbb a második őrlőfog érkezik nagyjából huszonhárom-harmincegy hónapos korban. A felső középső metszőfog megjelenéséig a nyolcadik-tizenkettedik hónapig kell várni. A felső második őrlőfog huszonöt és harminchárom hónapos kor között jelenik meg.
A fogzással járó tünetek és jelek
Számos jele lehet a folyamatnak, kezdve a fogcsírák mozgolódásától egészen a fogak kibújásáig. A tünetek mindenkinél eltérőek, de alapvetően a legtöbb esetben állandó rágcsálás, duzzadt íny, nyugtalan alvás, kipirosodott arc, étvágytalanság, fülpiszkálás, nyáladzás, hőemelkedés, hasmenés vagy kipirosodott popsi jelentkezik. Korántsem biztos, hogy a babánál az összes tünet jelentkezik, az viszont jól látható, hogy nagyon változatos jeleket észlelhetünk.
A fogzással járó fájdalom enyhítése
Ma már számtalan módszer rendelkezésre áll a panaszok enyhítése érdekében. Ilyen például az ujjra húzható fogkefe, mellyel kellemesen masszírozni lehet az ínyt, de a gyógynövényes gélek is hasznosak lehetnek. Ha lidokaintartalmú géleket alkalmaz a szülő, akkor fontos, hogy a betegtájékoztatón feltüntetett gyakorisággal tegye ezt. A hűthető rágókák szintén sokaknak segítenek. A különféle fájdalomcsillapítók használatát pedig mindenképp egyeztetni kell a gyermekorvossal a biztonság kedvéért.
A megfelelő fogápolás alapjait már egészen babakorban le lehet fektetni. Nagyon fontos, hogy már az első fogacska megjelenésétől kezdve ügyelni a fogak épségére, illetve a rendszeres tisztításra. A szülői példamutatásnak különösen nagy szerepe van a helyes technika elsajátításában és a mindennapi rutin kialakításában.