Lecsapott a kormányhivatal.
Közérdekű adatigénylés révén a Lakmusz tényellenőrző portál megszerezte azt a fogyasztóvédelmi határozatot, amelynek alapján a kormány egymillió forintos bírsággal sújtotta a Librit LMBTQ-témájú kiadványok „nem megfelelő” árusítása miatt.
Mindez azért is érdekes, mert korábban még nem lehetett tudni pontosan, mely könyvekről van szó, ugyanakkor a fogyasztóvédelmi határozatból kiderült: Francesca Cavallo és Elena Favilli
Esti mesék lázadó lányoknak című könyve ütötte ki a biztosítékot a kormányhivatalnál.
A Móra Kiadó ismertetője szerint a kötet „száz rendkívüli nő életét mondja el Kleopátrától Marie Curie-n át Michelle Obamáig„. A hősnők sikerei „azt bizonyítják, hogy a hagyományos női szerepekből ki lehet törni, és bármire képes egy lány, ha az akadályokat leküzdve kibontakoztatja a benne rejlő lehetőségeket”.
Egészen pontosan a történetekből a hatóságnak a könyv 42. oldalán található, a transznemű Coy Mathist bemutató mesével akadt problémája. Ez a történet Coy Mathist mutatja be, aki fiúként arra kérte szüleit, hogy vigyék el orvoshoz, hogy lányt csináljanak belőle, a szülők pedig bírósági úton érték el, hogy az iskolában a fiú WC helyett a lányok mosdóját használhassa.
A kormányhivatal a kereskedelmi tevékenységekről szóló kormányrendelet 20/A. paragrafusának 3. bekezdésére hivatkozva büntetett, amelyben az alábbiakat írták:
„Születési nemnek megfelelő önazonosságtól való eltérést, a nem megváltoztatását, a sze*ualitást öncélúan ábrázoló, valamint a homosze*ualitást megjelenítő, illetve népszerűsítő, gyermekeknek szóló termék a többi terméktől elkülönítve csak zárt csomagolásban forgalmazható.”
A kormányhivatal a Libri mellett megbüntette a Líra kiadót is. Akkor Alice Oseman Heartstopper – Fülig beléd zúgtam című könyve miatt kaptak
12 millió forintos bírságot.
Szabó T. Anna, költő egyébként így írt az Esti mesék lázadó lányoknak című könyvről:
„A hőseink nem tündérek, nem boszorkák, hanem igazi nők: erősek, okosak, bátrak. Van céljuk, és küzdenek is érte – mert hisznek magukban. Szeretnek, mégis szabadok. Megmutatják, hogy a sors alakítható, a boldogságot pedig akarni kell.
Olvassuk és írjuk bele magunkat a lázadó lányok könyvébe.”