Még mindig a svédek NATO-csatlakozása a vitatott téma.
Javában zajlik a XXXII. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor, azaz Orbán Viktorék tusnádfürdői banzája. Szokásokhoz híven egy rakás kormánypárti politikus vesz részt az eseményen, hogy „világmegváltó” szónoklataikkal szórakoztassák a megjelenteket.
A Telex munkatársai a helyszínről követik az eseményeket: elmaradhatatlan volt a svédek NATO-csatlakozásának témája, hiszen a kormány hosszú ideje halogatja a döntést.
Mellesleg Szijjártó Péter a múlt héten arról nyilatkozott, hogy az álláspontjuk világos – mint a vakablak –, azaz támogatják a skandináv ország NATO-csatlakozását.
Németh Zsolt azonnal egy arcpirító kérdést kapott, miszerint: milyen érzés volt átejteni az egész Fideszt?
A NATO Parlamenti Közgyűlésének tagja ugyanis nemrég arról nyilatkozott, hogy volt egy szoros együttműködés Magyarország és Törökország között, miközben a kormánypárt ezt egy évig tagadta.
Németh Zsolt a kormány saját diplomáciai sikerének könyveli, hogy megváltozott a török álláspont. A fideszes politikusok sokszor ellentmondásos megnyilvánulásaival kapcsolatban közölte, hogy ő csak a saját kijelentéseiért tud felelősséget vállalni.
Kocsis Máté szerint azonban sosem volt szempont a törökök álláspontja. A Fidesz frakcióvezetője szerint „Zsolt álláspontja a magánügye”. Mellesleg közölte, hogy a svédekkel még mindig van „probléma” – a skandináv ország politikusai többször megkérdőjelezték a hazai jogállamiságot, és ez fájó pont volt a Fidesznek.
Továbbá Szijjártó Péter korábbi kijelentésén, miszerint már csak technikai kérdések maradtak a svédek csatlakozásával kapcsolatban, Kocsis kissé felhúzta magát:
„Én azt nem tartom jónak, hogy a külügyminiszter úr technikai kérdésnek minősítette a magyar Országgyűlés döntését. (…) A magyar Országgyűlés a legfőbb népképviseleti szerv, a döntéseit szuverén módon hozza meg, és szerintem
elég goromba dolog egy kormánytagtól technikai kérdésnek minősíteni egy parlamenti döntést.”
A Fidesz frakcióvezetője elárulta, a parlamenti ülésszakon, azaz legkorábban ősszel kerül sor a svédek NATO-csatlakozásának ratifikációjára.
(Telex.hu/YouTube)