Baranyi Krisztina kiakadt Karácsonyra: Ha a főváros átadja Garancsinak az oszlopokat, azzal befekszik a NER-nek

Áll a bál a fővárosban.

Orbán Viktor május 31-e éjjelén, csaknem 1 órával a szerződés lejárta előtt döntött arról, hogy a „háborús veszélyhelyzet” miatt meghosszabbítja Garancsi István cégének, az ESMA Zrt.-nek a fővárossal kötött reklámszerződését. Vagyis a kormányfő a szomszédban dúló háború miatt döntött úgy, hogy cimborája továbbra is egyedül értékesítheti Budapest 44 ezer oszlopán a reklámfelületeket.

A szerződés, amelyet Budapest és Garancsi István cége kötött 2018-ban, május 31-én lejárt, így a Főváros új pályázatot írt ki, amin egyetlen versenyző – Garancsi cége – indult el.

A Fővárosi Közgyűlés május 24-én tárgyalta az ügyet, ahol Baranyi Krisztina, 9. kerületi polgármester és a DK polgármesterei úgy tűnt, hogy megakadályozták, hogy újabb öt évre Garancsiékhoz kerüljenek a plakátfelületek. Erre reagálva Orbán egy tollvonással meghosszabbította az ESMA szerződését.

Fiala János csütörtök reggel a Kelj Fel Jancsi című műsorában kérdezte Kiss Ambrus főpolgármester-helyettest az üggyel kapcsolatban, aki úgy fogalmazott:

„Tudtam, hogy ez lesz.

Egészen biztos voltam benne, hogy az éjjel bele fognak nyúlni a jogalkotásba.”

Így a főváros vezetése előre sejtette, hogy ha nem adják át önként a saját tulajdonukban álló oszlopok bérleti jogát, akkor a kormány majd egyszerűen csak el fogja venni tőlük azokat.

Kiss Ambrus közölte: nem véletlen, hogy egyetlen jelentkező indult el a reklámhelyekért kiírt tenderen. Szerinte egyszerűen más szereplő nem mert elindulni Orbán milliárdos barátja mellett.

Úgy látja, két lehetőségük maradt:

  • az egyik, hogy a pályázatot újra napirendre tűzi a közgyűlés, és a szerződést valahogy minősített többséggel áttolják saját kondíciók szerint, ami azt jelenti, hogy ugyan Garancsiék vihetik a reklámhelyeket, de emelnek a korábbi árakon és feltételként szabják meg, hogy az oszlopokon nem kaphatnak helyet politikai hirdetések.
  • A másik lehetőség, hogy minden marad úgy, ahogy eddig, vagyis Garancsi cége alacsony áron, kedve szerint plakátolhatja tele politikai hirdetésekkel Budapest útjait. Harmadik út nincs – vázolta Kiss Ambrus.

Baranyi Krisztina ugyanakkor úgy látja, létezik más megoldás is.

„Elfogadhatatlan, hogy a kormány önhatalmúlag belenyúl egy polgári jogi szerződésbe.

A megállapodás egy magáncég és a főváros között jött létre. Itt a kormánynak nincs semmi keresnivalója. Ezek az oszlopok és a rajtuk lévő reklámfelületek a főváros és főváros cégeinek tulajdonai.

A Főváros ezekkel azt tesz, amit akar, ha úgy gondolja, akkor le is szerelheti az oszlop-reklámokat. A Fővárosnak az Alkotmánybírósághoz kell fordulnia és minden jogi és politikai eszközt be kell vetnie, hogy ne vehessék el ezeket a reklámfelületeket Budapesttől.

Látható, hogy a NER-nek ez nagyon fontos. Annyira fontos, hogy a háborús veszélyhelyzetre hivatkozva beavatkozott egy magánjogi szerződésbe. Ennek két oka lehet, az egyik, hogy igenis politikai hirdetéseket akarnak kihelyezni a főváros legértékesebb felületeire, a másik, hogy nagyon sok pénzről van szó, amit ezen a 44 ezer oszlopon kereshetnek”

– mondta Ferencváros polgármestere, aki szerint a Kiss Ambrus által említett két lehetőség egyike sem elfogadható. Közölte: mindkettő felelőtlen vagyongazdálkodást jelent, és azt, hogy

a városvezetés befekszik a NER-nek.

A pályázat lezárását a Demokratikus Koalíció sem szavazta meg. A 444.hu megkereste Szaniszló Sándort, a DK fővárosi frakcióvezetőjét is az üggyel kapcsolatban, aki szerint nem kerülhet a testület elé újra a Garancsi-féle egyszereplős tender lezárása.

„A DK a lelkiismerete szerint szavazott. Nem adjuk a nevünket, ahhoz, hogy ezek a reklámfelületek ismét egy NER-lovag kezébe kerüljenek”

– mondta Szaniszló Sándor.

A lap azon felvetésére, miszerint így a kormányrendelet értelmében továbbra is az ESMA kezében maradhatnak az oszlopok, úgy reagált: számolnak azzal, hogy akkor a jövőre esedékes választásokon a Fidesz saját kedve szerint használhatja fel ezeket a reklámhelyeket,

de akkor sem egyezkednek a kormány oligarcháival.

Hangsúlyozta: a DK reméli, hogy egyszer majd az igazságszolgáltatás helyre teszi ezt a felháborító és gyalázatos tettet.

Fiala János az ügyről megkérdezte Wintermantel Zsoltot is, a fővárosi Fidesz frakcióvezetőjét, akinek nyolc nappal a döntést követően fogalma sem volt arról, hogy a kormány rendeletben nyúlt bele a főváros szerződésébe.

A párbeszéd így zajlott le:

Wintermantel: „Ön azt feltételezi, hogy a kormány a rendeletek előkészítésénél megkérdezik a fővárosi frakció vezetőjét?”

Fiala: „Igen, azt képzeltem.”

Azonban Wintermantel Zsolt szerint nem az a felháborító, hogy a kormány a saját politikai és üzleti körének érdekében belenyúlt egy polgári jogi megállapodásba, hanem, hogy egyes ellenzéki polgármesterek nem szavazták meg az új szerződést. Azt mondta, „a baloldal, jelesül a DK, visszaélt a joggal, és megfúrta a döntést. Politikai okokból, vendetta-üzemmódban szabotált.”

(KeljFelJancsi/Youtube / 444.hu nyomán)

Kapcsolódó:

https://nyugatifeny.hu/2023/06/08/a-dk-es-baranyi-krisztina-akadalyozta-meg-karacsonyekat-hogy-a-ner-nek-adjanak-44-000-reklamhelyet?fbclid=IwAR0J0Pom-npqi5Yx4odlaxrUFXkLg_Pq_vSOp9qxN7yojZMZaBYp89KfqyA

Valódi Hírek