Hamarosan hatályba lépnek a változtatások.
Kedden szavazott a Parlament a „választási eljárási szabályoknak az elektronikus ügyintézéssel összefüggő módosításáról”.
Az Országgyűlés 130 igen, 51 nem szavazat, valamint 6 tartózkodás mellett elfogadta az ellenzéki pártok életét is nehezítő változtatásokat.
Az új törvény szerint az ellenzéknek nehezebb lesz a szervezett jelöltállítás, nem lehet majd időközi szavazást tartani az adott választás előtti egy évben, valamint a képviselő-testületet sem lehet feloszlatni ebben az időszakban.
Az új szabályok szerint az időközi választás helyett a választási listából kell adnia egy képviselőt annak a pártnak, aki a korábbi mandátumot birtokolta.
Sőt a változtatások nyomán a már kiírt voksolások közül csak azokat tarthatják meg, amelyeknél már beindult a kampányolás. Ez ott érvényes, ahol kevesebb mint 50 nap van hátra a kiírt időpontig.
Ezen felül a 10 ezer főnél többet számláló településeken az egyéni körzetek legalább 2/3-ában jelölnie kell valaki annak a pártnak, amelyik kompenzációs listát akar állítani.
„A választópolgár csak az egyéni képviselőjelöltre szavazhat, és az a jelölt lesz képviselő, aki a legtöbb érvényes szavazatot kapta. A kompenzációs listára a választó nem voksolhat, mert arról a mandátumokat az egyéni választókerületekben összesített töredékszavazatok, vagyis az egyéni választókerületben mandátumot nem szerző jelöltekre leadott érvényes szavazatok arányában osztják ki”
– írta a Jogi Fórum.
A törvénymódosítások a kihirdetés követő 8. napon lépnek érvénybe.