Kicsusszant a válasz.
Rögtönzött sajtótájékoztatót tartott Semjén Zsolt, amelyen a Magyar Hang kérdésére válaszolva elmondta, hogy miért nem hozza nyilvánosságra a kormány az ügynökaktákat.
Tudniillik az LMP februárban már a 27. alkalommal kérte a kormányt, hogy hozzák nyilvánosságra az adatokat, de kérésüket a parlament Igazságügyi Bizottsága indoklás nélkül elutasította.
Ezért is rendkívüli, hogy most maga a miniszterelnök-helyettes válaszolt egy, az üggyel kapcsolatos kérdésre, bár megjegyezte, hogy ez nem az ő szakterülete.
A miniszterelnök-helyettes szerint a kormánypárti képviselők a titkosszolgálatok javaslatára nem teszik nyilvánossá az aktákat.
„Ha nyilvánosságra hoznánk az ügynökaktákat, olyan embereket is lebuktathatnánk az (egykori szovjet – a szerk.) utódállamok felé, ami Magyarországnak nemzetbiztonsági kárt okozna.
Egyszerűen a magyar emberek védelmében, a nemzeti érdekek szempontjából meggyőző volt, amit az adott szolgálatok vezetői tanácsoltak, hogy
magyar nemzetbiztonsággal ellentétes lenne,
hogyha bizonyos ügynökök neve nyilvánosságra kerülne – nem az ügynök, hanem az utódállamok szempontjából lenne veszélyes a magyar nemzeti érdekekre”
– nyilatkozta Semjén.
„Ha egy ország ügynökhálózata nyilvánosságra kerülne, az
megrendítené az ország nemzetbiztonságát”
– folytatta a politikus.
Hogy az utódállamok felől milyen kockázatot jelentene a volt titkosszolgák leleplezése, Semjén Zsolt annyit mondott az újságírónak, hogy „a fantáziájára bízom”. Szerinte a régi ügynökök már koruknál fogva sem lehetnek aktívak most, legfeljebb kis részük az.
A politikus a Magyar Hangnak azt is elárulta, nem gondolja, hogy a titkosszolgálatoknak jelezniük kellene, hogy a Fideszben vagy a KDNP-ben hány egykori ügynök volt, sőt megkockáztatja, az sem biztos, hogy a kormánypártok vezetésének ezt tudnia kellene.
„Miért, a Magyar Hang főszerkesztőjének tudnia kell, ki volt ügynök a szerkesztőségben?„
– kérdezett vissza cinikusan Semjén.
Továbbá hozzátette, hogy az országgyűlési képviselők és a kormány tagjai egyébként is átesnek egy nemzetbiztonsági átvilágításon, ahol megismerhetővé válik múltjuk.
Arra a kérdésre, hogy a kormánypárti országgyűlési képviselők vagy a kormánypártok között tudnak-e egykori ügynökökről, már
nem válaszolt.
Egyébként Semjén arra is büszke, hogy (az egykor még MSZP-ben politizáló) Szili Katalin belépett a KDNP-be.
„Mindenkit értékelni kell,
aki a jó oldalra áll,
aki a nemzetért dolgozik, még ha a múltjában voltak is téves döntések„.
– fogalmazott a miniszterelnök-helyettes.