Döntött a kormány az újabb nagy változtatásról, de valamit nagyon titkolnak

Orbánék nem adnak őszinte válaszokat.

Március végén az Energiaügyi Minisztérium közleményben jelezte, hogy ősztől megszűnhet a napelemekre vonatkozó betáplálási tilalom.

Az Energiahivatal nyár végéig tesz javaslatot a kiserőművek bevezetett korlátozás (részleges) feloldására.

A hírt megerősítette Steiner Attila energetikiáért és klímapolitikáért felelős államtitkár.

„Szerencsére nagyon gyorsan fejlődik a napelemes energiatermelés Magyarországon, a vártnál jóval gyorsabban. Már több mint

két paksnyi

napelemes kapacitással rendelkezünk Magyarországon.

Ennek körülbelül egyharmada háztartási méretű napelemeket jelent, és kétharmada ipari méretű napelemparkokat”

fogalmazott a politikus, majd hozzátette, hogy nyáron bekérik a cégektől a hálózati adatokat, és ezeket összesítve a hivatal javaslatot tesz, hogy az új fejlesztéseket figyelembe véve hol lehet felfüggeszteni a tilalmat.

A friss fejleményeket értékelte Kiss Ernő a Magyar Napelemes és Napkollektor Szövetség elnöke. Elmondta az Indexnek:

szomorúan tapasztalják,

hogy az október óta érvényben lévő ideiglenes felfüggesztést kitolták augusztus 31-ig. „Idén nem várható, hogy akár egy darab új napelemes rendszer is csatlakozzon a hálózathoz, visszatáplálással együtt mutatott rá az MNNSZ elnöke.

Az új szabályozással kapcsolatban érdekesség, hogy

még mindig nem tudni, hogyan változik a szaldóelszámolás.

Kiss felhívta a figyelmet arra, hogy már „2021 óta elindult a műszaki akadályoztatás a napelemes rendszereknél”. A történet utolsó felvonása a lakossági szektor visszatáplálási lehetőségeinek tiltása volt.

„Ez azért végtelenül szomorú, mert brutálisak a villamosenergia-árak. Magyarországon csökkent a hazai termelés, nőtt a villamosenergia-import.

Rendkívül negatívak a mostani helyzet következményei, egész Európában mindenki rohamléptekkel telepíti a napelemes rendszereket, csak Magyarország nem”

– mondta a szövetség elnöke.

Kiss Ernő úgy látja, hogy amióta nem lehet új igényeket benyújtani, több száz ember megélhetése kérdőjeleződött meg. A folyamat jelenleg is zajlik, jellemzően a cégek értékesítői veszítették el tömegesen a munkájukat.

Több ezer ember dolgozott lakossági értékesítőként, akiknek ez év végéig biztosan nem lesz itt munkája.

Ellentmondásosak a jogszabályok,

nem lehet hosszú távon számolni, tervezni.

A kivitelezők a kiszámíthatatlan naponta változó jogszabályok miatt vesztették el a megélhetésüket, a megrendelők visszaléptek a már megkötött szerződésektől.
„A mai napig nem fizették ki a 2021-es 100 százalék támogatású pályázati keretekben megvalósult napelemes rendszereket, csak előlegeket folyósítottak”
– összegezte gondolatait Kiss.

Az államtitkár a keddi nyilatkozatában kiemelte azt is, hogy a kormány 163 milliárd forintot szán erre a célra, amit uniós helyreállítási alapból terveznek utófinanszírozni.

A MNNSZ elnöke szerint ez nagyon helyes lépés, ugyanakkor az igazi probléma az, hogy az elmúlt másfél évtizedben teljesen elmaradtak a fejlesztések.

„Ez köszönhető volt a rendkívül alacsony lakossági áraknak, ami miatt senki nem akart fejleszteni. Valóban szükség van ezekre a fejlesztésekre.

Ám azzal nem tudunk egyetérteni, hogy ezek miatt

a teljes magyar piacot betiltották,

ellehetetlenítették.

Egyébként korábban is úgy működött, ha valaki benyújtott egy igénybejelentést, akkor az áramszolgáltató eldöntötte, lehetséges-e a megvalósítás.

Az esetek döntő többségében engedélyezték a telepítést”

– jegyezte meg.

(index.hu nyomán)

Valódi Hírek