Elnapolná Orbánék tervét.
A kormány célja, hogy 2030-ra az 5 legélhetőbb uniós tagállam közé emelje Magyarországot,
ezt a célt most mégis el lehetne halasztani,
mert nem jönnek az uniós források – fogalmazott Navracsics Tibor az Egyensúly Intézet keddi konferenciáján.
A területfejlesztési miniszter az ország 2030-ig tartó stratégiájáról beszélt. Bár felhívták a figyelmét arra, hogy kerülje az „aktuálpolitikázást” a konferencián, azért kifejtette, hogy az elhangzottakat
úgy is lehet értékelni, miszerint az Unió akadályozza a kormány célját.
„De természetesen én nem gondolom így”
– tette azért hozzá ironikusan.
Navracsics kifejtette, Budapest és az ország sikere összefügg, valamint az ország térképét kivetítve beszélt arról, hogy:
- az ország keleti része kezd kiürülni, onnan vándorolnak a nyugati területekre,
- a nagyvárosokból is egyre többen települnek ki az agglomerációba,
- a keleti, dél-keleti térségek viszonylag dinamikusan zárkóznak felfelé, szerinte főleg az uniós pénzekhez és a kormány politikájának köszönhetően,
- az ország középső és nyugati részén magasabbak a keresetek,
- a boldogság-indexben „nem vagyunk olyan rosszak, mint ahogy gondolkodunk magunkról, bár lehetnénk jobbak is„.
A miniszter szerint nincs más hátra, mint az ENSZ által megadott pontokat követni, például az éhezést megszüntetni, minőségi oktatást biztosítani, a nemek közötti egyenlőséget megteremteni.
Navracsics szerint akármilyen színű párt lesz kormányon 2030-ban, akkor is
ez lesz a politikai programjának az alapja.
A „Magyarország jövő időben” nevű konferencián Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere is részt vett – valamint jelen volt körülbelül 30 ország nagykövete is.
A főpolgármester Budapest jövőképéről tartott beszédet, elmondása szerint a 2030-as év tisztábban van előtte, mint az idei év második fele.
Szerinte a főváros bevételei és kiadási elvárásai nincsenek egy súlycsoportban, és bár a haza GDP 38 százalékát Budapest termeli, évről évre kevesebbet kapnak a pénzből.
Meglátása szerint a fővárosnak az agglomerációval együtt kell dolgoznia azon, hogy versenyképesek maradjanak, még a „direkt állami támogatás” nélkül is, továbbá, ha nem lépnek túl a pénzügyi nehézségeken, akkor a 2030-ra szóló tervekből nem lesz semmi.
(telex.hu nyomán)