Nahát!
A kormány immár stratégiai partnernek tekinti az egyházi szereplőket, mondta Fülöp Attila, a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára szerdán, Parádfürdőn.
A Baptista Egyház szerepéről beszélt, a felekezet a gondoskodáspolitika teljes spektrumát fedi, a kormány megteremtheti a szükséges pénzügyi hátteret, így biztosítva zavartalan működésüket. Ennek fényében
a kabinet 1300 milliárd forintot fordít szociális és gyermekvédelmi célokra.
„Az ezeket felügyelő és hasznosító szakápolási központok létrehozása folyamatban van. Emellett az idősotthonokban ötezernél több új férőhely jött létre”
— tette hozzá.
A fogyatékossági ügyekkel kapcsolatban elmondta:
„A több, mint 16 ezerből eddig mintegy 3500 gondozott számára sikerült 6-12 fős, támogatott lakhatási lehetőséget teremteni.”
A politikus szerint a szociális szférában az utóbbi időben jelentős irányváltás történt, megosztotta:
„Fontos, hogy ne az állam vállaljon magára mindent és töltsön be a szociális szférában monopol szerepet, hanem támaszkodjon azokra, akiknek helyben nagyobb tapasztalata és kötőereje van.”
Az egyházi szereplők évszázados tudása szükséges a szféra fenntartásához, az ilyen típusú ellátás és szolgáltatás fenntartóinak több mint fele egyházi szereplő, amíg 2010-ben ez a szám csak 12 százalék volt.
A járvány és a háború szegélyezi a szociális ellátórendszert, hatásaik jól láthatóak, egy bizonytalan, kiszámíthatatlan világ részei vagyunk. Fülöp Attila szerint az intézmények 7-8-szoros rezsiköltségeinek oka az „elrontott” brüsszeli szankciókban rejlik.
„A kormányzat elsődlegesen a családokon igyekszik segíteni, hogy minél kevesebben szoruljanak szociális ellátásra. A rezsivédelem fenntartásával
átlagosan minden család 181 ezer forint támogatást kapott”
– állította a politikus.
Az intézmények tavaly rezsikompenzációban részesülhetett, a kabinet vállalása szerint a további hetekben folyósítja a megemelt minimálbér ellentételezését fenntartótól függetlenül minden szociális szolgáltatónak és intézménynek.
(MTI)