Nem engednek.
Továbbra sem változtatott álláspontján az Európai Bizottság, ugyanis a testület úgy ítélte meg, hogy Magyarországon komoly kockázatok veszélyeztetik az európai pénzek megfelelő felhasználását, ezért a testület
fenntartja a 7,5 milliárd euró felzárkóztatási támogatás befagyasztására tett indítványát.
A Népszava beszámolója szerint erről az EB péntek délután tájékoztatta levélben a tagállami kormányokat, amelyek döntési jogkörrel rendelkeznek az alapok visszatartásának ügyében.
Elsőként november végén vette górcső alá a brüsszeli végrehajtó testület az Orbán-kormány által november 19-ig vállalt intézkedéseit, amelyek a pénzek befagyasztásának elkerülését szolgálták (volna). Ekkor megállapították: a magyar kormány számos lépést tett a korrupció letörésére, de
az ígéreteit nem teljesítette maradéktalanul.
Ennek okán megismételte a tagállami pénzügyminisztereknek tett korábbi javaslatát a Magyarországnak 2021-2027 között járó EU-s források egyharmadának – mintegy 7,5 milliárd eurónak (3000 millárd forintnak) – a felfüggesztésére.
Néhány ország azonban úgy ítélte meg – köztük a német, a francia és az olasz-, hogy még haladékot kell adni Magyarországnak a fennmaradó vállalások teljesítésére, ezért azt kérték a biztosi testülettől, hogy frissítse fel az értékelését, minősítse azokat a jogszabályi és egyéb lépéseket, melyeket az Orbán-kormány időközben tett.
A lap megjegyezte, a pénteken kiosztott bizonyítvány azonban lehangoló:
a magyar kormánynak alig több mint egy vállalása ment át a tucatnyiból.
Most pedig az EU 27 tagországa fog dönteni az ügyben, miszerint jóváhagyják-e vagy módosítják a bizottsági javaslatot, esetleg pénzbüntetés nélkül lezárják az eljárást.
A döntéshozatalt tovább nehezíti, hogy Orbán Viktor és kormánya temérdek uniós dosszié lezárását akadályozza, amit Brüsszelben nyíltan zsarolásnak értékelnek.