Nem kis vállalás.
„Magyarország 2030-ra az Európai Unió öt legélhetőbb állama közé kerülhet” — állította Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács ülésén, az Országházban pénteken.
Kiemelte: Magyarországnak jó esélye van arra, hogy még decemberben megkösse a kohéziós és a helyreállítási alap forrásainak folyósításához szükséges megállapodásokat.
Kifejtette: az uniós pénzeknek két része van, egyrészt a „hagyományos” kohéziós pénzek, és a tárgyalások jelenlegi állása azt mutatja, hogy az összes operatív program le van zárva, már csak a politikai jóváhagyás kell.
„Remélhetőleg még decemberben lesz megállapodás az Európai Bizottsággal erről”
— fűzte hozzá.
Közölte: a források másik része az EU helyreállítási alapjához kötődik, ennek célja, hogy a koronavírus-járvány okozta gazdasági válságból kilábalást ösztönözze.
„Ebben van nem visszatérítendő támogatás és kedvező kamatozású hitel, utóbbi esetleges felvételéről a kormány később dönt”
— magyarázta Navracsics.
Megjegyezzük, a miniszter meglehetősen optimista, azok után, hogy az Országgyűlés gazdasági bizottságának hétfői ülésén Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke, szokatlan őszinteséggel és éles kritikákkal bírálta az Orbán-kormány elhibázott gazdaságpolitikáját.
Matolcsy akkor többek között kijelentette:
- „Magyarország válságközeli helyzetben van”,
- „a világ negyedik-ötödik legsérülékenyebb országa”,
- illetve közölte azt is, hogy „az infláció pedig nem »szankciós« vagy »háborús«, mert 2021 nyarától szökött fel az energiaárak miatt”.
A Gazdasági Bizottság hétfői üléséről ITT írtunk bővebben.
(MTI)