Nincs több haladék!
A NATO-tagországok parlamentjei nyilvánítsák terrorista állammá Oroszországot az ukrán energiainfrastruktúra ellen elkövetett támadások miatt! — kérte az ukrán elnök a tagállamoktól az észak-atlanti szövetség 68. parlamenti közgyűlésének hétfői záróülésén Madridban.
„Az lenne a helyes, ha parlamentjeikben elismernék Oroszországot terrorista államként” — fogalmazott Volodimir Zelenszkij videokapcsolaton keresztül elmondott beszédében, amelyben hangsúlyozta: Oroszország milliók életét sodorja közvetlen veszélybe azzal, hogy télen tönkreteszi az áramellátást, a vízellátást és a fűtést.
Az elnök az agresszor elleni szankciók további fokozását követelte, és szorgalmazta egy újabb korlátozó intézkedéscsomag elfogadását az Európai Unió részéről. Volodimir Zelenszkij köszönetet mondott az országának eddig nyújtott támogatásért, de további segítséget, „kellő mennyiségű és minőségű” légvédelmi és rakétaelhárító rendszerek biztosítását kérte a közgyűléstől.
„Fel kell készülnünk arra, hogy hosszú ideig segítsük Ukrajnát”
— hangsúlyozta Jens Stoltenberg NATO-főtitkár, aki beszédében figyelmeztetett a támogatás „kifáradásának” kockázatára.
Véleménye szerint meg kell érteni, hogy a demokrácia és a szabadság védelmének ára van, amelyet a szövetséges országokban a megélhetési költségek drágulásával, Ukrajnában azonban vérrel fizetnek meg.
„Ha engedjük, hogy Putyin győzzön mindannyiunknak sokkal nagyobb árat kell fizetnünk”
— tette hozzá.
A főtitkár szót emelt a katonai támogatások további növelése mellett annak érdekében, hogy Ukrajna független és szuverén nemzetként létezhessen. Ismét sürgette a NATO-tagországokat védelmi kiadásaik további bővítésére legalább a GDP 2 százalékáig, amelyet „küszöb, nem pedig plafon” értéknek nevezett.
Magyarországot és Törökországot felszólította, hogy mielőbb
fejezzék be Svédország és Finnország NATO-csatlakozásának ratifikálását
nemzeti parlamentjeikben.
Elsőként adtunk hírt róla, hogy a NATO-közgyűlésen elhangzott belsős értesülések szerint a Fidesz december 7-én viheti az Országgyűlés elé Finnország és Svédország csatlakozásának kérdését. A parlamenti képviselők a tervek szerint ekkor hagyhatják jóvá a két ország csatlakozását.
Pedro Sánchez, a közgyűlésnek otthont adó Spanyolország kormányfője az eseményen bejelentette: még ebben a hónapban megkezdi működését Toledóban az a katonai kiképzőközpont, ahol Európai Unió Katonai Segítségnyújtási Missziójának (EUMAM Ukraine) keretében ukrán katonák képzését segítik.
(MTI korrigálva)