A pszichoterápiát – más gyógyulási folyamatokhoz hasonlóan – nem a lineáris haladás jellemzi, hanem erőteljes hullámvölgyekkel és hegyekkel tarkított. Bármilyen okból is vágunk bele, biztosak lehetünk benne, hogy lesznek majd mélypontok, csalódások, ahogy felemelkedések is.
Végső soron azonban a módszer nagyon is eredményes, ezért is épül erre a Swan Lake Központ kezelési programja is. A magán rehabilitációs intézményben függőségben szenvedőket, szorongással, depresszióval, pánikbetegséggel, kiégéssel küzdőket kezelnek, a bentlakásos jellegű program alapját pedig a pszichoterápia adja.
Az azonnali enyhülés irreális elvárás
Érdekes módon a testi sérülések esetén zokszó nélkül elfogadjuk azt, hogy a gyógyulási folyamat lassú, és mikor már úgy érezzük, hogy a seb begyógyult, vagy a gyulladás eltűnt, akkor is néha-néha még jelentkezik egy röpke fájdalomérzet.
De ha a lelki sérülésekről van szó, akkor a kezelés megkezdését követően azonnali enyhülésre vágyunk. Persze érhető, ha például nem tudjuk végigaludni az éjszakát, akkor pár nap alatt kikészülünk a fáradtságtól.
Ebben az esetben nem ördögtől való a tüneti kezelés, azaz az altató hatású gyógyszerek alkalmazása, hiszen ha például egy régóta álmatlanságban szenvedő beteg egyszer csak zavartalanul átalussza az egész éjszakát, az a közérzetére is kihat.
Hisz reggel kipihenten ébred, jobb kedve lesz, teljesen másképp látja a világot, így pedig a gyógyulás útján is könnyebb lesz elindulnia. Ahogy pedig halad a kezelés, egy idő után el lehet hagyni a gyógyszereket is, mert már anélkül sem okoz gondot az éjszakák átalvása.
A gyógyulás azonban így is egy lassabb folyamat, küzdelmes munka lesz, de nem szabad hagyni, hogy a kudarcok letörjenek, hisz a hullámzó teljesítmény ellenére is biztosan haladunk előrefelé.
A ki nem mondott szavak súlya
Az emberek jelentős többségének gondot okoz, hogy nem tudják az adott helyzetnek megfelelően kifejezni az érzéseiket, gondolataikat. Sajnos ezt a neveltetésünk során sem tanuljuk meg, sőt, sokszor kifejezetten arra buzdítanak, hogy jobb a dolgokat magunkban tartani.
Ékes példái ennek az olyan régi bölcsességek, mint a “ne szólj szám, nem fáj fejem”, vagy a “hallgatni arany”. Csakhogy ezek a közmondások azt már nem taglalják, hogy ezek a ki nem mondott gondolatok belső feszültséget keltenek bennünk, ami aztán egyre csak gyűlik, és gyűlik, míg végül konkrét testi tüneteket – álmatlanságot, emésztési panaszokat, vérnyomásproblémákat – okoznak.
A pszichoterápia megtanít kifejezni magunkat
A terápiás foglalkozások során a résztvevők megtanulják, hogyan kell az adott helyzetnek megfelelően kimondani a bennünk felmerülő gondolatokat, érzelmeket. Rájövünk majd, hogy a szavaink és tetteink felett hatalmunk van, és ha egy-egy helyzetre másképp reagálunk, mint ahogy ösztönösen tennénk, akkor a szituáció kimenetele is egészen más lesz.
A csoportos terápia pedig remek lehetőséget ad arra, hogy a csoporttársainkkal elgyakoroljuk ezeket a reakciókat, majd átbeszéljük a tapasztalatokat.