Itt tartunk.
Furcsa online kérdőívet kellett kitölteniük egy székesfehérvári középiskola diákjainak, egyebek mellett arra kellett válaszolniuk, mennyire kedvező vagy kedvezőtlen a véleményük a NATO-ról, a Magyar Honvédségről, vagy éppen Orbán Viktorról
– értesült a Népszava.
A kérdőívben arra is rákérdeztek a középiskolásoknál, dolgozik-e valamelyik családtagjuk a médiánál vagy van-e olyan rokonuk, aki
tagja valamilyen politikai pártnak.
A felmérés készítői azt is tudni akarták, az adott diák mennyire büszke arra, hogy magyar. Mitől érzi magát a legbüszkébbnek, valamint mennyire tartja fontosnak, hogy Magyarországnak erős hadserege legyen és megfontolná-e csatlakozását a honvédséghez.
Hogy ki rendelte meg a felmérést és pontosan mi a célja, nem derült ki, ahogy az sem, mennyi iskolát vontak be a kutatásba.
A Népszava érdeklődött a Honvédelmi Minisztériumnál és a Belügyminisztériumnál, választ csak az utóbbitól kaptak: annyit írtak, a kérdőíves felmérés a tárca előtt nem ismert.
A Székesfehérvári Tankerületi Központ már egy kicsit bővebb tájékoztatást adott, közölték, a tankerület által fenntartott intézmények közül egy gimnáziumban 20 tanuló töltötte ki önkéntesen, anonim módon az online kérdőívet egy honvédelmi ismeretekkel kapcsolatos kutatáshoz, de a felmérésről a tankerület előzetesen nem értesült, arról az iskola vezetője saját hatáskörben döntött.
Ezt követően az érintett középiskola igazgatójánál is érdeklődtek, aki szűkszavúan csak annyit mondott, a kutatás célja a fiatalok honvédelmi ismereteinek vizsgálata, de hogy ki rendelte meg a felmérést és kik fogják kiértékelni a válaszokat, nem volt hajlandó elárulni.
„Nagyon kíváncsi vagyok, milyen céllal készült a felmérés, különösen arra, miért pont Orbán Viktorról kérdezték a diákokat egy honvédelemmel kapcsolatos kutatásban, miért nem inkább Novák Katalinról, aki államfőként a honvédség főparancsnoka”
– nyilatkozta a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnöke.
Totyik Tamás szerint elképzelhető, hogy valójában
a miniszterelnök népszerűségét
szeretnék felmérni a középiskolások között, különösen az elmúlt hetek tanár-diák megmozdulásai után. A PSZ alelnöke szerint a kérdések egyébként is túlságosan célzottnak, irányítottnak tűnnek, szerinte azt is jó lenne tudni, például az állami iskolafenntartó Klebelsberg Központ (KK) jóváhagyta-e, hogy egy ilyen kutatásba bevonják a diákokat.
(via Népszava)