Gratulálunk!
Deczki Sarolta, Krusovszky Dénes, Schein Gábor és a Kölcsey Gimnázium egyik kirúgott tanára, Sallai Katalin Krisztina kapták meg idén a magyar irodalmi élet egyik legrangosabb szakmai elismerését, a Déry Tibor-díjat — közölte a Déry Tibor Alapítvány.
A Déry Tibor-díjat minden évben olyan alkotónak ítélik oda, akik a magyar irodalom művelésében kimagasló eredményeket értek el.
Mint emlékeztettek, Déry Tibor özvegye vagyonával az irodalmi élet kimagasló alkotóinak munkásságát kívánta támogatni. A pénzjutalommal járó kitüntetés forrása a Déry-hagyaték, beleértve a Déry-művek után keletkező jogdíjak összegét is. Az elismerés egyúttal a 128 éve született Déry Tibornak is emléket állít.
A kuratórium elnöke Závada Pál író, titkára Szinger András, az Artisjus főigazgatója, , tagjai Bán Zsófia író, irodalomtörténész, Ilia Mihály irodalomtörténész és Keresztesi József író.
„A Déry Tibor-díj azért különleges, mert ez a legelső nem-állami díj – kis híján négy évtizede, még a rendszerváltás előtt alapították. A kuratórium tagjain kívül senki nem szólhatott bele, hogy kik kaphatják.
Az első években érezhetően olyan írók felé fordult a kuratórium figyelme, akik nem tartoztak a Kádár-rendszer kegyeltjei közé, noha megérdemelték volna a legmagasabb kitüntetéseket is.
Különlegessége még az is, hogy nemcsak írói-költői életműveket jutalmazunk, hanem az irodalomtörténeti-elméleti és kritikai munkásságokat is, valamint a magyar irodalom külföldi népszerűsítőit, vagyis idegen nyelvekre fordítóit – de a magyar nyelv ápolása terén elért eredményeket ugyancsak igyekszünk elismerni”
— írta Závada Pál a Déry Tibor Alapítvány közleményben.
(MTI)