Még több dolgozó távozhat így a rendszerből.
Ahogy arról beszámoltunk, Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár szerdán juttatta el a szakmai szervezetekhez azt a törvényjavaslatot, amelyet Pintér Sándor kezdeményez az egészségügy átalakításáról.
A törvénycsomag egyik legfontosabb pontja, hogy a centrumkórházak munkáltatóként szabadon vezényelhetik majd az orvosokat, szakápolókat, valamint
gyógyítói teljesítménytől függően akár 40 százalékkal javulhat, de legfeljebb 20 százalékkal csökkenhet is az orvosok, ápolók bére.
A törvény az eddig érvényben lévő bérezési rendszeren is módosítana, az alap- és középfokú végzettséggel rendelkezők 32 százalékos, a diplomások pedig 55 százalékos béremelést kapnának.
Soós Adrianna, a Független Egészségügyi Szakszervezet elnöke elfogadhatatlannak tartja a javaslatot:
„Az alapbérek visszavétele csak szerződésmódosítással lenne lehetséges, és az oda vezetne, hogy
megint elveszítenénk sok embert az egészségügyből”
— mondta.
A tervben Komáromi Zoltán, a DK egészségügyi szakpolitikusa sem lát sok rációt.
„Nem látom benne azt a koncepciót, hogy ez a rendszer jobban működne, mint ahogy jelenleg működik. A mai rendszernek két hibája van, egyrészt alulfinanszírozott, másrészt kevés benne a szakember”
— fogalmazott.
A módosítás értelmében a tartós ellátásra szorulók ellátását és az ehhez tartozó infrastruktúrát átadnák a szociális szférának, az orvosi ügyeletet pedig az Országos Mentőszolgálat szervezné.
„Az elmúlt évben bebizonyosodott, hogy az Országos Mentőszolgálat egységes sürgősségi ügyeleti rendszere jól működik Hajú-Bihar megyében. A program országos kiterjesztéséről egyelőre nem született döntés”
– kommentálta a hírt a szervezet az ATV-nek,
A Magyar Orvosi Kamarának öt napja van, hogy átnézze és véleményezze a törvényjavaslatot.